Zawilgocone ściany? Wezwij profesjonalistów od osuszania murów

26 listopada 2020

Nawet jeśli budowla ustawiony jest na terenie, gdzie wody gruntowe przebiegają dość nisko, niewykluczone jest zagrożenie, że z czasem ściany będzie przenikać wilgoć. Może się to wydarzyć również bez ostrzeżenia z powodu podtopienia lub w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną, a czasami pojawienie się wilgoci następuje stopniowo w rezultacie błędnie wykonanej lub nadwerężonej hydroizolacji murów.

Osuszanie fundamentów – w pierwszej kolejności ustalenie przyczyn

Wilgotne ściany nie znaczą od razu, że budynek nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności powinno się zacząć od zlokalizowania przyczyn tworzenia się wilgotnych zacieków. We wnętrzach takich jak kuchnie, toalety i niewietrzone piwnice pojawiająca się na ścianach pleśń jest często wynikiem przecieków z uszkodzonego tarasu albo dachu lub skraplania się pary wodnej. Takie przypadki wymagają wykorzystania jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia odpowiedniej wentylacji we wnętrzach, ogrzania murów, ocieplenia ścian, osuszania kondensacyjnego, zastosowania poziomych blokad przeciwwilgociowych albo powłok paroszczelnych. Niestety na obszarach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i penetrują fundamenty i mury obiektu lub gdy doszło do podtopienia na skutek powodzi (ewentualnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów stanowi już zadanie dla fachmanów z zakresu hydroizolacji.

Różne sposoby osuszania murów

Specjaliści, którzy posiadają obszerne kwalifikacje w osuszaniu murów zarówno budynków mieszkalnych, jak i przemysłowych, zaczynają swoją pracę od analizy przyczyn zawilgocenia i stanu podmokłych ścian. Stanowi to bazę do określenia odpowiednich metod i materiałów służących do osuszenia. Zawilgocenie budowli ceglanej, której tynki pęcznieją i wykruszają się, a na murach tworzą się plamy, zapewne spowodowane jest kapilarnym wnikaniem wody w mury. Po nieizolowanych ścianach z cegły woda pnie się w górę – nieraz wręcz na kilka metrów. Zdarza się to nierzadko, w szczególności w starych budynkach, jednakże można to naprawić przywracając hydroizolację poziomą murów, która powstrzyma podnoszenie się wilgoci ku górze. Następną fazą, oczywiście po właściwym przygotowaniu murów, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz nałożenie izolacji pionowej.

Sprawne osuszenie ścian wymaga czasami przywróceniu hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem doświadczonego zespołu jest wówczas odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, usunięcie zdegradowanej papy termozgrzewalnej, izolacji bitumicznej czy mat bentonitowych, a w następnej kolejności nałożenie izolacji pionowej mineralnej lub elastycznej. W wielu przypadkach konieczne będzie też naprawa łączenia izolacji ścian z izolacją innych elementów budynków, jak stropy żelbetowe, przepusty kabli oraz ściany żelbetowe.