Z czego wykonuje się korony implantów zębowych?

7 października 2019

Implanty zębów to doskonała metoda na zastąpienie straconego korzenia. To świetne rozwiązanie dla osób, które utraciły kilka lub zaledwie jeden ząb i nie potrzebują pełnej protezy. Niemniej jednak implanty stomatologiczne równie dobrze sprawdzają się także w wypadku znacznych ubytków, a nawet całkowitego bezzębia. Są one znacznie wygodniejsze od protez, a o ile odpowiednio o nie zadbamy, bez żadnych problemów możemy cieszyć się nimi przez kilkadziesiąt lat. Tak wysoka trwałość implantów zębowych to w znacznej mierze zasługa materiałów, których używa się do ich wytworzenia. Z czego wykonuje się współczesne implanty zębów?

Implanty zębowe – wytwarzane z tytanu

Na samym początku warto wspomnieć, że implant zęba to tylko ta część, którą wszczepia się w dziąsło, w miejsce korzenia zęba. Widoczny element to tzw. korona. Same implanty wytwarzane są wyłącznie z tytanu – materiału, cechującego się dużą trwałością. Jego bezsprzeczną zaletą jest też to, że nie koroduje ani wchodzi w reakcje z żadną substancją – jego stosowanie jest więc w 100% bezpieczne dla zdrowia. Przy prawidłowo przeprowadzonym zabiegu i przestrzeganiu higieny, wytrzyma wiele lat.

Z jakich materiałów robi się korony implantów stomatologicznych?

Zróżnicowanie tworzyw, z których wytwarza się korony jest szersze. Najlepszym rozwiązaniem są implanty zębowe z porcelanową koroną, do złudzenia przypominającą prawdziwy ząb, a oprócz tego nie powodującą uczulenia. Implantologia oferuje też tańsze metalowe korony z porcelanową powłoką, która podnosi ich walory wizualne i dodatkowo zapobiega alergiom. Ostateczna budżetowa opcja, którą może zaproponować implantolog, to korony metalowe. Ze względu na niezbyt atrakcyjny wygląd, są one zakładane najczęściej w miejsce zębów tylnych.