Wyróżnij swój klip reklamowy – zamów filmowanie z powietrza

13 maja 2020

Ujęcia z lotu ptaka są bezsprzecznie ozdobą każdej produkcji filmowej. Nieważne, czy rejestrowane są tereny nad jeziorami lub rzekami, terytoria leśne czy też ulice metropolii, z powietrza wyglądają na ogół znacznie bardziej efektownie niż z poziomu gruntu. Nie zaskakuje zatem to, iż filmowanie z powietrza jest często wykorzystywane przez twórców różnych obrazów filmowych – zarówno tych niezależnych, jak i komercyjnych. Do niedawna ich sfilmowanie było niezwykle kosztowne i uciążliwe – wiązało się z skorzystaniem ze stosownego ekwipunku oraz nieodzownością wynajęcia helikoptera lub samolotu. Dzisiaj jednak filmowanie z powietrza jest znacznie tańsze i mniej złożone pod kątem logistyki – stosuje się w tym celu drona. Czemu należy zdecydować się na takie filmy? Co powinniśmy wiedzieć wybierając profesjonalistę, który nagra dla nas takie zdjęcia?

Co można reklamować dzięki filmowaniu z powietrza?

Filmowanie z powietrza to metoda, którą pomyślnie używa się w różnych projektach marketingowych. Wspaniale spełnia swoje zadanie w filmach promocyjnych. Nieistotne jest to, czy chodzi o dłuższe, kilkunastominutowe produkcje, czy może krótkie spoty. Ujęcia z lotu ptaka mogą składać się na większość klipu (a w licznych sytuacjach wręcz jego całość) albo też być jego urozmaiceniem. Filmy z tego typu zdjęciami są odpowiednie do reklamy najróżniejszych sektorów biznesu – zarówno mniejszych inicjatyw, jak i ogromnych przedsięwzięć. Dobrze zdają egzamin też w reklamowaniu działań samorządów (szczególnie, jeśli chodzi o filmy adresowane do turystów i dotyczące budowy infrastruktury) czy instytucji zajmujących się ochroną przyrody. Filmowanie z powietrza to również świetna metoda na to, by przedstawić stopień zaawansowania i skalę rozmaitych inwestycji – m.in. budowlanych, przemysłowych czy drogowych.

Filmowanie z powietrza – jak znaleźć specjalistę obsługującego drona?

To, jak będą prezentować się filmy zawierające zdjęcia sfilmowane z drona jest zależne w znaczącym stopniu od umiejętności operatora sprzętu. Wiele na temat jego kwalifikacji, jak również jakości drona i zamontowanego w nim aparatu, powiedzą nam spoty, które dana firma do chwili obecnej przygotowała – na ogół możemy przejrzeć je online. Kierujący urządzeniem rejestrującym winien dysponować także świadectwem kwalifikacji operatora drona (UAVO), potwierdzającym jego zdolności i umożliwiającym legalne odbywanie lotów komercyjnych VLOS (czyli w zasięgu wzroku) i BVLOS (czyli poza zasięgiem wzroku).