Usługi geologiczne. O czym pamiętać?

21 maja 2018

Wznoszenie domu to trudne wyzwanie. Trudności zaczynają się jeszcze na etapie przygotowania inwestycji. Poza kwestiami urzędowymi, powinniśmy wszak wiedzieć o zbadaniu gleby na terenie na którym planujemy wznieść dom. Bardzo ważne są na przykład poziom wilgoci w glebie, skład gleby i jej twardość. Jak dowiedzieć się, czy grunt umożliwia wzniesienie domu, czy też niezbędne są dodatkowe działania? Musimy zlecić to geologowi, który po przeprowadzeniu właściwych badań oceni bezpieczeństwo danej budowy. Jak więc to wykona? Jak wyszukać fachowca, który zaproponuje usługi geologiczne dobrej jakości?

Na czym polegają usługi geologiczne?

Początkowym etapem w przypadku usług geologicznych będzie wykonanie odwiertów. Umożliwia to pobranie próbek gruntu i wód zalegających pod gruntem i ich późniejsze sprawdzenie w laboratorium. Wyniki tych ekspertyz sporo mówią o tym, czy ziemia pozwoli na wzniesienie domu, czy też należy wykonać jakieś prace. O tym, jak zbudowana jest gleba na terenie powiedzą także wyniki sondowania statycznego i dynamicznego, czyli badań wykonywanych z użyciem fachowego wyposażenia. Wszystkie rezultaty muszą być zawarte w wykonanej na koniec opinii.

Usługi geologiczne – kto wykona?

Warto przy tym wiedzieć, że tego typu ekspertyzy powinny zostać wykonane tylko przez specjalistę posiadającego odpowiednie uprawnienia. Aby je otrzymać i móc świadczyć usługi geologiczne, powinniśmy skończyć studia wyższe, co znaczy, iż wybierając geologa zyskujemy gwarancję, iż usługi geologiczne przyniosą odpowiednie skutki. Jeżeli poza tym ważna jest dla nas także profesjonalna obsługa i niedługie terminy, dobrze poprosić o pomoc znajomych, którzy już zamawiali usługi geologiczne lub znaleźć opinie wcześniejszych klientów na forach.