Trawy z rolki czy siane? O zakładaniu trawników

22 czerwca 2018

Założenie trawnika na działce nie sprawi nam większych problemów – także, jeżeli nasze ogrodnicze kwalifikacje nie są wystarczające. Trudności z pewnością pojawią się jednak, jeżeli konieczne okaże się zakładanie trawników o dużej powierzchni i zlokalizowanych w najważniejszych miejscach – między innymi na placach miast, w okolicy placówek dydaktycznych lub przed urzędowymi obiektami. Podobne trawniki muszą bowiem uporać się z także bardzo nasiloną eksploatacją i doskonale się prezentować. Zakładanie trawników warto więc zlecić specjalistom i otrzymać gwarancję, że rezultaty okażą się zadowalające. O czym więc powinniśmy wiedzieć przy wyborze ekipy świadczącej takie usługi ogrodnicze?

Które trawy na zakładanie trawników?

Firmy oferujące zakładanie trawników wykorzystują dwa typy traw – z darni lub nasion. Wszystkie mają odmienne wady i zalety. Te wspomniane na początku wykorzystywane są przede wszystkim w czasie zakładania trawników o niewielkiej wielkości. Ich plusy to przede wszystkim nieskomplikowany montaż (także na skarpach) oraz natychmiastowo widoczne rezultaty, a także wytrzymałość na niskie temperatury oraz wilgoć. Trawniki z nasion są z kolei dużo mniej kosztowne od trawników z darni (przez co świetnie nadają się do stosowania na sporych powierzchniach) oraz wymagają mniej pracochłonnej opieki.

Zakładanie trawników – jak wybrać fachowców?

Jak łatwo się domyślić, zakładanie większych trawników w ważnych miejscach wymaga dużej wiedzy oraz użycia specjalistycznych maszyn (na przykład koparek czy siewników) i materiałów. Dlatego zanim wybierzemy usługi danej firmy, dobrze rozważmy wszystkie za i przeciw. Koniecznie dowiedzmy się, jakimi maszynami posługują się jej pracownicy i czy mają odpowiednie umiejętności. Dobrym wyjściem będzie również wyszukanie komentarzy dotyczących ekipy w sieci – możliwe, że ustrzeżemy się w ten sposób przykrych pomyłek.