Przebieg leczenia kanałowego

25 lutego 2020

Zapalenie miazgi, daleko posunięta próchnica, złamanie zęba, martwica bądź konieczność przygotowania korzenia do protezy – te stany łączy fakt, że zwykle w ich przypadku leczenie kanałowe. Choć nazwa ta u wielu pacjentów wywołuje dreszcz grozy, w rzeczywistości nie należy się bać tej terapii. Współczesna stomatologia dysponuje nowoczesnym sprzętem i skutecznymi środkami znieczulającymi, które umożliwiają leczenie nawet sporych ubytków bez obawy przed bólem.

Leczenie kanałowe – jak przebiega?

Inicjujący etap leczenia kanałowego to odkrycie kanałów zęba i pozbycie się z niego miazgi zmienionej chorobowo. W jej skład wchodzą nerw oraz naczynia krwionośne, więc podczas leczenia kanałowego konieczne jest zaaplikowanie bardzo skutecznego środka znieczulającego. W następnej kolejności przeprowadza się dezynfekcję kanału, oczyszczającą go ze wszystkich chorobotwórczych bakterii. Na koniec napełnia się kanał zęba metalem szlachetnym, cementem szkło-jonomerowym, materiałem kompozytowym albo ceramiką.

Znajdź dobrego dentystę do wykonania endodoncji mikroskopowej?

Endodoncja, bowiem tak brzmi medyczne określenie leczenia kanałowego, to jeden z bardziej skomplikowanych zabiegów wykonywanych w gabinecie stomatologicznym. Powinno się w związku z tym wybrać rzetelnego dentystę, który go wykona. Gwarancją tego, że zabieg będzie udany są możliwości, jakie daje nam endodoncja mikroskopowa. Technika ta polega na wsunięciu w kanał miniaturowego mikroskopu emitującego obraz do monitora. Stomatologia mikroskopowa pozwala dentyście na precyzyjne oczyszczenie, a następnie szczelne wypełnienie kanału, dzięki czemu kolejne zabiegi nie będą już konieczne.