Private blog network – co to jest i jakie daje możliwości?

8 listopada 2022

Jeżeli interesuje Cię dobra oferta PBN, zajrzyj na pbnmarket.pl.

By klient odnalazł twój biznes musisz nie tylko złożyć stronę firmową, lecz także postarać się o jej pojawianie się w wynikach wyszukiwania. Do tego kluczowa jest treść strony oraz to czy regularnie publikowane są na niej kolejne rzetelne i pomocne dla odbiorcy treści. Ale nie wolno również pominąć tzw. link buildingu, innymi słowy zdobywania linków prowadzących do strony. Jednym ze sposobów na link building jest korzystanie z PBN-ów – prywatnych sieci blogów.

PBN i ich atuty oraz słabe punkty

PBNy są prywatne, gdyż są budowane a potem kierowane przez jeden podmiot (przeważnie przez agencję SEO albo większą agencję marketingową), który troszczy się o jakość dostępnych tam treści. Prywatne sieci serwisów są z reguły używane jako jeden z punktów wieloaspektowej strategii reklamowej, co trzeba mocno zaakcentować, gdyż najlepsze efekty ich wykorzystania widać w stosunku do stron, które zostały wcześniej odpowiednio zoptymalizowane pod kątem zawartości oraz technicznym. Prywatne sieci portali nie tylko dają możliwość wygenerowania dużej ilości linków przychodzących do witryny, ale też na ich dywersyfikację, co jest dobrze widziane przez wyszukiwarki. Słabym punktem PBNów jest niestety to, że ich utworzenie sporo kosztuje, a później trzeba przeznaczać niemało godzin na zachowanie ich w odpowiedniej jakości.

Artykuły z canonicalem oraz wizytówki NAP, czyli jak wykorzystać możliwości PBN

Prywatne sieci portali znakomicie zdadzą egzamin w pozycjonowaniu lokalnym, bo można za ich pośrednictwem zamieszczać artykuły tematyczne stanowiące jednocześnie wizytówkę NAP. Czym jest NAP? To niejako każda publikacja w sieci, gdzie widoczne są najistotniejsze dane kontaktowe firmy – jej adres, pełna nazwa oraz telefon czy adres e-mail. Na przykład wizytówka Google Moja Firma jest NAP-em, ale jest nim także profil w mediach społecznościowych, zakładka w internetowym katalogu biznesowym bądź artykuł, pod którym podano firmowe dane kontaktowe.

Następny skuteczny sposób na wykorzystanie możliwości PBNów to artykuły z linkiem kanonicznym. To republikacja ciekawych artykułów z podaniem linku do oryginalnego tekstu oznaczonego jako tag “rel=canonical”. W takiej sytuacji roboty wyszukiwarek przeważnie oceniają lepiej jakość oryginalnego wpisu, ponieważ natrafianie na linki do niego na rozmaitych witrynach zewnętrznych rozumieją jako dowód, iż pod danym adresem kanonicznym znajdują się warte przeczytania, pomocne informacje. Publikacje z canonicalem są najskuteczniejsze przy treściach z sektora YMYL (Your Money Your Life), gdzie ważne jest pozyskanie wysokiego autorytetu, a więc tych związanych w szczególności z doradztwem finansowym, aktualnymi informacjami, prawem czy medycyną.

PBN Market Skuteczny linkbuilding SEO