Planujesz budowę domu? Skorzystaj z usług geologa

17 maja 2018

Do zadań geologa zaliczane są na przykład badania zawartości oraz dziejów gleby. Badania te przeprowadza się po to, aby opracować mapy geologiczne określonego terenu i wydobywać bogactwa naturalne. Chcąc stać się geologiem niezbędne jest ukończenie studiów, a te aktualnie działają na dziesięciu uniwersytetach w kraju. Geolog zazwyczaj zatrudniony jest w urzędach zajmujących się zabezpieczeniem środowiska. Nie powinno to jednak dziwić, gdyż jego profesja wiąże się z ziemią oraz zasobami wydobywanymi z wewnątrz. Warto jednak dodać, iż funkcjonują również przedsiębiorstwa wykonujące badania geologiczne dla prywatnych kontrahentów. Gdzie ich szukać? W których sytuacjach warto na nie postawić?

Geolog – w których sytuacjach skorzystać?

Porady geologa zwykle okazują się potrzebne w czasie pierwszych etapów wznoszenia budynku. Start inwestycji uzależniony jest bowiem od przebadania zawartości ziemi, na której ma zostać wybudowany dom – powinniśmy dowiedzieć się, jak teren budowy był wcześniej użytkowany oraz czy w ziemi nie są zawarte minerały. Ważne będzie także sprawdzenie gruntu pod kątem zawartości związków szkodliwych dla mieszkańców przyszłego budynku, wód podziemnych oraz uziarnienia ziemi – dlatego przed rozpoczęciem inwestycji koniecznie powinniśmy wykonać specjalistyczne ekspertyzy geologiczne.

Jak wybrać geologa?

Choć geolog nie jest zaliczany do najczęstszych profesji, jeśli jego porady okażą się wymagane, bez trudu znajdziemy odpowiedniego specjalistę. Dobrze postąpimy korzystając z sieci. Po wpisaniu wymaganych słów dotyczących usług geologicznych z pewnością wejdziemy na strony przedsiębiorstw, które je oferują w naszej miejscowości. Miejmy jednak na uwadze, że chociaż do uzyskania prawa do pracy w tym zawodzie wymagane są specjalistyczne i niełatwe studia, powinniśmy przede wszystkim stawiać na współpracę z doświadczonymi fachowcami, którzy prowadzili już badania dla dużych inwestycji.