Kto powinien przejść badania wysokościowe?

17 maja 2018

Jeżeli potrzebujesz zlecić badania wysokościowe Bielsko, zajrzyj na http://www.badaniabielsko.pl

Wielu czytelników działania na wysokości utożsamia zwłaszcza z myciem szyb w wysokościowcach oraz opieką nad kominami. W myśl obowiązujących w naszym kraju przepisów są to zaś wszystkie zadania wykonywane na wysokości wyższej niż jeden metr. W przypadku, kiedy prace odbywają się minimum 3 metry nad ziemią, konieczne jest zaś zaliczenie specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym jednak one polegają? W których przychodniach są przeprowadzane? Jakie choroby powodują, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Gdzie wykonać badania wysokościowe?

Badania wysokościowe możemy wykonać odwiedzając przychodnię medycyny pracy, gdzie uzyskamy skierowania na badania lekarskie. Po ich przejściu – jeśli rzecz jasna wyniki będą odpowiednie – zyskamy orzeczenie pozwalające na pracę na wysokościach. Bywa jednak, że na wykonanie badań lekarskich nie mamy dużo czasu – w takich sytuacjach słusznie zrobimy wybierając się sami do neurologa, laryngologa i okulisty w celu przeprowadzenia badań, a następnie składając je w placówce medycyny pracy, jakkolwiek najlepiej zgłosić się na badania w specjalistycznej poradni.

Przez jakie choroby nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe powinny zdiagnozować choroby, które sprawiają, iż praca na wysokościach staje się ryzykowna. Do kluczowych tego rodzaju schorzeń zaliczają się przede wszystkim padaczka oraz zaburzenia równowagi, wady oczu (a konkretnie – potrzeba stosowania okularów (chociaż możemy to wyeliminować wykorzystując soczewki kontaktowe), jak również zez. Lekarz ma prawo poza tym odmówić wystawienia orzeczenia, jeśli chorujemy na nieuregulowaną hiperglikemię lub walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy powtarzać co 3 lata, zaś osoby które ukończyły 50 lat – co 12 miesięcy.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]