Hydroizolację zaplanuj zanim rozpoczniesz budowę

19 stycznia 2020

Podczas budowy dowolnego obiektu, niezależnie czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie projektowania należy zatroszczyć się o stosowne zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z czasem może przeniknąć do źle albo w ogóle niezabezpieczonych ścian obniży ich wytrzymałość i potencjał izolacji cieplnej, a także doprowadzić do rozkwitu niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów.

Które elementy budynku powinno się chronić hydroizolacją?

Do najistotniejszych elementów, jakie trzeba chronić przed wilgocią należą głównie dachy, fundamenty, piwnice, balkony i tarasy, a więc te części konstrukcji, które mają bezpośredni kontakt z opadami atmosferycznymi bądź wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona szczegółową ekspertyzą i konsultacją z profesjonalistami, którzy podpowiedzą, jakie elementy potrzebują ochrony przed wilgocią i jakiej technologii powinno się użyć w odniesieniu do konkretnych segmentów konstrukcji. Przykładowo, na betonowej ścianie fundamentowej wykonuje się izolację przeciwwodną, pokrywając ją warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W trwałych ścianach z dziurawki, pustaka wypalanego czy cegły rekomenduje się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Natomiast tarasy zielone hydroizoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, żeby każda warstwa miała spadek zapobiegający kumulacji wody między nimi i odprowadzający ją. W podobny sposób hydrolizuje się także balkony.

Komu zlecić wykonanie hydroizolacji?

Ważne jest, by planowanie hydroizolacji, polecić profesjonalnej ekipie, mającej wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Generalni wykonawcy, inwestorzy oraz deweloperzy skorzystają na współpracy ze ekspertami podczas prac związanych z hydroizolacją stropów i tarasów zielonych, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budynków w systemie „białej wanny”, jak również montażem taśm PVC, węży iniekcyjnych, taśm dylatacyjnych czy uszczelek pęczniejących. Natomiast na zamówienie zarządców istniejących budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi uszczelnieniem, inwentaryzacją oraz naprawą przecieków wody, naprawą balkonów i tarasów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami czy uszczelnieniem podszybii windowych.