Figury z brązu – idealny prezent dla miłośnika sztuki
20 marca 2020
Jedną z najstarszych metod aktywności artystycznej stanowi rzeźba. Pierwsze jej formy zaistniały już w okresie prehistorycznym i nadal towarzyszą nam w rozlicznych dziedzinach naszej egzystencji. Znajdziemy je przeważnie tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w galeriach, w muzeach i w świątyniach, ale także w miejscach ogólnodostępnych: w budynkach firm, na ulicach i placach, a nawet w centrach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w codziennym życiu jest na tyle duże, że nie wszyscy orientujemy się, iż dzieła tworzone rękoma rzeźbiarzy widujemy właściwie codziennie. W tym artykule przytoczymy parę przykładów świadczących o powyższym.
Metalowe rzeźby w miejscach publicznych
Dzieła rzeźbiarzy, także gdy prezentują sobą ogromne wartości artystyczne i estetyczne, często są przez nas traktowane jako norma – w przestrzeni publicznej (chociaż nie tylko) są wszak spotykane dosłownie na każdym kroku. Liczne pomniki, a także rzeźby ustawiane na skwerach, w przydomowych ogródkach bądź na ulicach, widoczne są wszak w zdecydowanej większości krajowych miejscowości. Poza tym w szeregu przypadków można spotkać je także w licznych budowlach. Pełnią funkcję ozdobną na przykład w biurach, uczelniach wyższych czy innych gmachach użyteczności publicznej
Rzeźby z brązu. W jakich sytuacjach się je zamawia?
Podane w poprzednim akapicie przykłady dotyczą głównie znacznych, nieruchomych dzieł. Ale stanowi to mniejszą część wszelkich rzeźb, z którymi mamy styczność w naszym powszednim życiu. Istotna większość z nich to jednak drobne prace, zamówione z myślą o prywatnym użytku – to m.in. popiersia na zamówienie, medale okolicznościowe oraz nagrody na zwycięzców turniejów. Organizatorzy wszelkiego rodzaju plebiscytów czy zawodów sportowych nie mają z tym problemów, bo zakup rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych stopów) nie generuje wysokich kosztów, a ich przygotowanie wystarczy po prostu powierzyć zawodowemu artyście.