Etapy zakładania implantów zębowych

15 marca 2020

Najlepszym sposobem na pozbycie się ubytków w uzębieniu są implanty zębowe. Sprawdzą się zarówno w przypadku całkowitego bezzębia, jak i braku jednego zęba. Ich największymi zaletami są naturalny wygląd i względnie łatwa pielęgnacja – implant zębowy wraz z ceramiczną koronąwygląda zupełnie jak prawdziwy ząb. Ich założenie jest też mniej uciążliwe dla pacjenta aniżeli zakładanie pełnej protezy czy mostu – nie ma konieczności szlifowania przyległych zębów. Warto dowiedzieć się więcej o tym, jak przebiega ten proces i jak trzeba się do niego przygotować.

Implanty stomatologiczne – etapy terapii

Zabieg założenia implantów zębów rozpoczyna się od podania pacjentowi anestetyku. Równie ważne jest też odpowiednie nastawienie i zapanowanie nad nerwami. Następnie stomatolog dokonuje nacięcia dziąsła. Umożliwia to odsłonięcie tkanki kostnej i przygotowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu korzysta się z metod piezochirurgii oraz specjalnie dobranych wierteł. To niezmiernie trudny etap zabiegu – chirurg stomatologiczny musi wykazać się wprawą i wyczuciem. Precyzja istotna jest także przy umieszczeniu implantu stomatologicznego w łożu. Kiedy ten znajdzie się na swoim miejscu, lekarz musi już tylko zaszyć dziąsło pacjenta.

Implanty stomatologiczne a środki przeciwbólowe

Myśl o wszczepieniu implantu zębowego budzi u wielu pacjentów strach przed ewentualnym silnym bólem doświadczanym podczas zabiegu oraz kilka dni po nim. Na szczęście lęk ten jest kompletnie bezpodstawny. Współczesna implantologia korzysta z niezwykle skutecznych środków przeciwbólowych, zapewniających pacjentowi pełen komfort na fotelu stomatologicznym. Osoby szczególnie wrażliwi na ból mogą ponadto poprosić o płytkie znieczulenie ogólne całkowicie eliminującego możliwość odczuwania strachu przed leczeniem stomatologicznym.