Dlaczego warto przeprowadzić badania geotechniczne?

25 maja 2018

Badania geotechniczne są konieczne podczas planowania budowy obiektu. Dzięki danym, które za ich pomocą zdobędziemy, zazwyczaj jesteśmy w stanie uniknąć wielu trudności. Jakich? W szczególności tych, które biorą się z obecności wody w glebie. Badania geotechniczne powiedzą nam, czy w gruncie na danym terenie zawarte są wody podziemne – bardzo utrudniają one wybudowanie piwnicy, zatem tego rodzaju badanie pozwoli na wycofanie się z tego rozwiązania i zachowanie dużych kwot. Badania geotechniczne powiedzą nam także, czy trzeba wykonać wydajne odwodnienie, żeby ustrzec się trudności wiążących się z zaleganiem wody w wyniku braku przepuszczalności gleby.

Jak przeprowadza się badania geotechniczne?

Badania geotechniczne polegają na pobraniu fragmentów gruntu z różnych głębokości. Można zaczerpnąć je zarówno manualnie, jak i z wykorzystaniem odwiertów. Ostatnia metoda stosowana bywa w szczególności w celu pobrania fragmentów ze znacznych głębokości lub przy gruntach o znacznej twardości. Dobrze wiedzieć, iż im większa będzie liczba odwiertów, tym bardziej miarodajne rezultaty dadzą badania geologiczne. Po pobraniu próbek muszą one trafić do laboratorium, gdzie specjalista przebada je pod kątem zawartości wilgoci, a także pozostałych związków i minerałów.

Badania geotechniczne – kto je przeprowadzi?

Jak widać, rezultaty badań geotechnicznych będą naprawdę istotne – wpływają na opłacalność inwestycji oraz wysokość związanych z nią kosztów. Należy zatem zlecić ich przeprowadzenie doświadczonemu geologowi. Jak jednak go wyszukać? Świetnym wyjściem będzie zlecenie badań geotechnicznych specjaliście mającemu odpowiednie certyfikaty – gwarantują one, że wyniki badań geotechnicznych okażą się miarodajne, zaś my na ich podstawie bez trudu będziemy w stanie sfinalizować budowę i ustrzec się zbędnych kosztów.