Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

11 września 2019

Nie wszystkie schorzenia zębów i dziąseł mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie metody leczenia okazują się bezskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla większości pacjentów brzmi przerażająco, to dzisiejsza medycyna posiada środki i technologie, które powodują, że nawet bardzo trudne zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.

Czym zajmuje się chirurg dentysta?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga stomatologa należą usunięcie fragmentów zębów (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi wykonuje się, gdy stan zębów jest zły – przede wszystkim na skutek zaawansowanej próchnicy albo często powracających stanów zapalnych. Chirurg dentystyczny zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi rekonstrukcji poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga stomatologa trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg dentysta a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. W dzisiejszych czasach jakkolwiek dostępne są środki, które skutecznie eliminują niemiłe odczucia. Poza tym pacjenci, którzy przeraźliwie boją się fotela stomatologicznego, mogą skorzystać z dodatkowych środków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie pełnej narkozy.