Chcesz oszacować cenę druku 3D? Sprawdź, od czego zależy

21 września 2020

Możliwość zlecenia druku 3D każdego prototypu, makiety oraz elementów z tworzyw sztucznych w dużym stopniu redukuje nakłady finansowe ponoszone przez wiele firm. O ile celem przedsiębiorstwa jest seryjna produkcja, z reguły decyduje się ono na kupno drukarek 3D oraz przyjęcie do pracy obsługujących je ekspertów. Jeśli jednakże w grę wchodzi wytwarzanie wyrobu o niewielkim nakładzie bądź konieczność opracowania modelu 3D jest epizodyczna, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zamówienie wydruku w firmie zewnętrznej. W takich przypadkach przy planowaniu przedsięwzięcia pojawia się najczęściej pytanie: jak wyliczyć cenę druku 3D?

Co ma wpływ na cenę druku 3D?

Na końcową cenę wydruku 3D ma wpływ sporo elementów. Firma zlecająca wydruk 3D nie zawsze posiada gotowy do druku plik stosownym formacie (STEP albo STL), na bazie którego można orientacyjnie określić koszt realizacji zamówienia. Często zlecający opracowuje zaledwie szkic projektowy lub fizyczny model. To powoduje, iż cena druku 3D jest adekwatnie wyższa z powodu konieczności przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD, bądź też przygotowania cyfrowego modelu z fizycznego obiektu z wykorzystaniem skanera 3D. Inne czynniki, które znamiennie wpływają na ostateczny koszt wydruku to, oczywiście, wybór samej techniki druku, a także materiałów, z których wyprodukowany będzie produkt. Jednakowo istotne jest także to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to z reguły od rozmiaru obiektu i tego, czy wydruk będzie miał procentowe czy całkowite wypełnienie) oraz czy wydrukowany produkt będzie wymagał dalszej obróbki (m.in. wygładzenia albo gwintowania).

Jak wyliczyć cenę wydruku 3D?

Nie da się właściwie obliczyć kosztu druku 3D bez wcześniejszych konsultacji z podmiotem, u którego postanawiamy złożyć zamówienie. W tym celu powinno się przesłać jej plik do oceny ewentualnie, jeżeli go nie mamy, wypełnić formularz i szczegółowo opisać specyfikę zamówienia. Wyliczenie kosztu druku 3D przygotowywane przez firmę CADXPERT jest bezpłatne. Eksperci CADXPERT służą także pomocą przy wyborze materiału i najlepszej technologii druku.

Nasz adres:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]