Certyfikaty SSL – rodzaje i zastosowanie

9 kwietnia 2019

Certyfikat SSL to specjalne ochrona stron www, zapewniające jednostkom korzystającym z internetu poufność danych i staje się rozwiązaniem używanym powszechnie. Dlaczego powinno się wyposażyć swoją witrynę w zabezpieczenie SSL?

Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikaty SSL to szyfrowane połączenie, zabezpieczające internautów wchodzących na daną witrynę przed niekontrolowanym wyciekiem istotnych informacji – danych osobowych, haseł, loginów, numerów kart kredytowych itp. Certyfikaty SSL są zwykle wykorzystywane m.in. przez strony obsługujące bankowość internetową, serwisy aukcyjne, instytucje publiczne czy sklepy. Certyfikaty powinny posiadać wszelkie strony, na których zostawia się dane osobowe lub realizuje się płatności. Jak rozpoznać, że strona jest szyfrowana? Jeśli w polu adresu widnieje symbol zielonej kłódki oraz oznaczenie „https”, znaczy to, iż witryna jest zabezpieczona.

Typy certyfikatów – Comodo SSL oraz Wildcard SSL

Certyfikat SSL Wildcard to rozwiązanie wybierane na ogół przez podmioty z sektora średnich firm. Jest najtańszym typem zabezpieczenia SSL obsługującym jedną domenę internetową i nielimitowaną ilość subdomen. Wydanie SSL Wildcard trwa jedynie 5 minut. Natomiast certyfikat Comodo SSL używany jest przez duże firmy i wymaga weryfikacji manualnej. Okres oczekiwania na jego wydanie jest również dłuższy – od 1 do 7 dni. Certyfikat rozszerzonej walidacji, czyli Comodo EV SSL, obejmuje jedną domenę. Internauta korzystający z przeglądarki poprawnie interpretującej certyfikat EV SSL, zauważy zielony pasek adresu oraz zweryfikowaną nazwę firmy będącej właścicielem domeny. Klienci mogą też skorzystać z certyfikatów Geotrust SSL, które zależnie od wersji są przeznaczone zarówno dla niewielkich podmiotów, jak i dużych firm.