Badania psychologiczne kierowców zawodowych i nie tylko

22 sierpnia 2019

Zamów badania psychotechniczne Bielsko Biała

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają sprawdzić czy kandydaci mają przeciwwskazania do wykonywania zawodu. Są one bardzo ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. Jak wyglądają testy i co konkretnie sprawdzają? Jakie przyrządy wykorzystuje się do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – grupy osób badanych

Testom psychologicznym poddawanych jest kilka grup kierowców. Do największej należą osoby starające się o zdobycie uprawnień zawodowych, np. kategorii C+E. Do testów przystępują też kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów służbowych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzają umiejętność koncentracji

Badanie kierowców składa się z dwóch części. Najpierw kandydaci podchodzą do części testowej. Na tym etapie weryfikowana jest zdolność koncentracji, przerzutność uwagi, refleks, a także cechy osobowości czy umiejętność pracy w sytuacji stresowej. Osoby poddawane badaniom muszą między innymi ustosunkować się do pytań dotyczących ich cech charakteru czy rozwiązać tzw. test matryc progresywnych. Drugim etapem testów psychologicznych jest część praktyczna, która weryfikuje głównie widzenie po zmroku, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się między innymi wirometr, miernik czasu reakcji oraz aparat Piórkowskiego. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i weryfikowaniu, jak dana osoba radzi sobie ze wskazaniem przedmiotów po oślepieniu światłem.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]