Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

25 maja 2018

Poznaj więcej szczegółów o badaniach kierowców Bielsko na http://www.badaniabielsko.pl

Na sytuację na szosach w szczególnej mierze wpływają kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich samochody. Naprawdę istotne okazuje się to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz autobusów. W ich sytuacji istotne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu przedstawiciele tych zawodów w myśl prawa powinni w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ten temat kilka zdań. Jak często powinny być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Czego oczekiwać na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta zasada nie dotyczy jednak specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni wszak przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one formę rozmowy z kierowcą, w czasie której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w skrajnych sytuacjach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są testy na odpowiednich urządzeniach, podczas których sprawdzana jest percepcja szybkości, podzielność koncentracji umiejętność szybkiej reakcji i dostrzeganie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę w czasie badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, powinniśmy wiedzieć, że nie dla każdego ich rezultaty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę podnieść. W jaki sposób? W internecie dostępne są liczne filmy prezentujące działanie urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]