Badania operatorów – kto i dlaczego musi im się poddać?

16 maja 2018

Zajrzyj tu jeżeli potrzebujesz zlecić badania operatorów Bielsko Biała

Gdy mówi się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zwykle łączymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je wykonać. Obowiązek taki przepisy nakładają również na operatorów dźwigów, koparek, wózków i podobnych sprzętów. Dlaczego zachodzi taka potrzeba i na czym badania takie polegają?

Dlaczego badania operatorów są konieczne?

Prawo szczegółowo określa, przedstawiciele jakich zawodów muszą wykonać badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których odpowiednia sprawność psychofizyczna jest ważna dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób z jego otoczenia. Ponadto, jeśli chodzi o środowiska, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często dochodzi w nich do wypadku, a duża część z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli niedostateczną koncentracją, kłopotami ze wzrokiem bądź nieodpowiednią reakcją. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także z powodu pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej należy, i z tego powodu robienie takich badań jest wymagane.

Na czym polegają badania operatorów?

Testy, którym poddaje się kierowców i operatorów, mają tę samą istotę. Sprawdza się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe i widzenie po zmierzchu, a także zdolność oceny odległości, prędkość reakcji i poziom koncentracji. Istotna jest też przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe TAK lub NIE, stosowana jest także specjalna aparatura. Zwykle nie zabierają one więcej czasu niż trzydzieści minut.
Jeśli chodzi o to, jak długo testy zachowują ważność, to jest to zależne przede wszystkim od wieku badanego. Najczęściej są to trzy-cztery lata, zaś dla osób powyżej 50 lat – jeden-dwa lata.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]