Automatyka magazynowa – znajdź najlepsze rozwiązanie

3 lutego 2019

Dzisiejsze magazyny mają często olbrzymią powierzchnię i składują tysiące sztuk towarów. To powoduje, że, aby zachować wysoką skuteczność ich pracy, należy wprowadzić w życie stosowne rozwiązania. Z pomocą przychodzi automatyka magazynowa, która usprawnia procesy wysyłki, rozładunku i przechowywania przechowywanych materiałów. Pod tym określeniem kryje się mnóstwo udogodnień, wśród których istotne znaczenie mają system regałów przesuwnych, wózki systemowe oraz transport poziomy. Jak rozwijają one wydajność magazynów?

Automatyzacja magazynu – efektywny transport towarów

Jednym z głównych wyzwań, przed jakim stały firmy spedycyjne, było uczynienie transportu towarów wewnątrz magazynu szybszym, bezpieczniejszym i efektywniejszym. Dzisiaj jest to możliwe z użyciem takich technologii jak transport poziomy oraz wózki systemowe. Pierwsze rozwiązanie, czyli systemy transportu poziomego, najczęściej składają się z przenośników rolkowych oraz dedykowanych zwrotnic, pozwalających na sterowanie ładunkiem. Natomiast użycie wózków systemowych polega na poprowadzeniu wózków po specjalnych torach, co pozwala na redukcję szerokości alejek z 3 do nieco ponad 1 metra.

Regały przemysłowe – dla magazynów o małej powierzchni

Drugi z problemów, z którym pozwala uporać się automatyzacja magazynu, jest ograniczona powierzchnia. Jest on przede wszystkim uciążliwy w halach o niewielkim metrażu, a także w chłodniach i mroźniach. Rozwiązaniem są przesuwane regały magazynowe. Dzięki nim pojemność hali może zwiększyć się o kilkadziesiąt procent, a trafienie do konkretnych palet będzie niemal tak proste, co w przypadku typowych systemów regałów. Do przechowywania produktów o niższej wartości, można ponadto użyć automatycznych szaf magazynowych.