W jakich sytuacjach niezbędne jest zastosowanie szalunków?

22 maja 2018

Sprawdź, gdzie nabyć szalunki Kraków

Szalunki to to forma mająca charakter tymczasowy, którą najczęściej wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona też z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna charakteryzującego się niższą jakością. Niektóre firmy decydują się na zrobienie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale takie postępowanie nie jest zbyt częste. Deskowanie – bo dokładnie tak również nazywa się szalunki – sprawia, że mieszanka, którą się wylewa, uzyskuje wymagany kształt. Szalunki usuwa się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Z pomocą szalunków można też solidnie wesprzeć zbrojenie, które zostało wykonane do czasu, gdy wylana mieszanka ostatecznie zastygnie.

Szalunki – jak się je robi?

Wszelkie konstrukcje z betonu wykonuje się na budowie w odpowiednich formach, którymi są właśnie szalunki. W pierwszym etapie prac konieczne jest wykonanie szalunku, który potem zostaje zalany właściwie dobranym betonem. W niektórych sytuacjach konieczne jest zastosowanie zbrojenia. Umieszcza się je przed wylaniem betonowej mieszanki. Szalunki wyjmowane są dopiero wówczas,gdy mieszanka solidnie zastygnie. Zazwyczaj niezbędne jest do tego od mniej więcej dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki wykonuje się chociażby w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu cokołów ogrodzeń i stropów z żelbetonu. Cechują się jak widać naprawdę szerokim zastosowaniem, a budowa bez ich wykorzystania nie posuwałaby się tak szybko.

Szalunki – jakie moduły potrzebne są do wykonania szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Wymagane są także specjalne podpory oraz dźwigary. W wielu wypadkach zdarza się, że małe firmy budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. Wówczas wyjściem jest skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który posiadają w swojej ofercie firmy , które specjalizują się w zaopatrywaniu zakładów budowlanych w dźwigary, mocowania i sklejkę.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]