Tarcica – ważna nie tylko w budownictwie

27 maja 2018

Produkt drzewny, jakim jest tarcica, znajduje bardzo ważne zastosowanie zwłaszcza w przemyśle budowlanym, a poza tym w zakresie wykańczania wnętrz. Na zakres jej użytkowania mocno wpływa to, że produkt ten oferowany jest w różnych rodzajach, które determinują gabaryty tarcicy.

Tarcica obrzynana i nieobrzynana, sucha i mokra

Tartaki proponują swoim klientom różne typy tego produktu drzewnego. Przede wszystkim znaleźć można tarcicę mokrą oraz suchą. Tarcica sucha powstaje poprzez wcześniej przetartego z wykorzystaniem pilarek okrągłego drewna. By pozbawić ją wilgotności, suszy się ją w specjalnych suszarniach komorowych. Ma to na celu nie tylko nadanie jej niższego stopnia wilgotności, co wyraża się w procentach, lecz również odpowiednich parametrów użytkowych, za jakie odpowiedzialny jest poziom wilgoci. Przy wytwarzaniu tarcicy mokrej zaś proces ten nie ma miejsca. Tarcicę dzieli się również na obrzynaną i nieobrzynaną. Jak łatwo można wywnioskować, ten pierwszy typ to tarcica poddana specjalnej obróbce mechanicznej, w wyniku której wszystkie jej płaszczyzny są obrobione. Tarcica nieobrzynana ma zaś wyrównane jedynie dwie powierzchnie równoległe. Ponadto możliwe jest wytwarzanie tarcicy w różnych rozmiarach. Z podstawowej formy tarcicy powstają między innymi deski, bale, belki, łaty i listwy.

Do czego używana jest tarcica?

Dobrej jakości tarcica, wyprodukowana z dobrego gatunkowo materiału i poddana pieczołowitej obróbce, znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie niezbędne są duże walory estetyczne oraz świetne parametry techniczne. Natomiast tarcica niższej jakości używana jest głównie do produkcji papieru, a także w budownictwie, na przykład do produkcji więźb dachowych oraz konstrukcji budowlanych.