Rodzaje izolacji przeciwwilgociowej fundamentów
25 listopada 2018
Fundamenty to kluczowy element każdego domu. Już podczas projektowania budynku musimy zatroszczyć się o to, aby dom był solidny. Służy do tego izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Przekonajmy się więc dlaczego trzeba ją zastosować.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – ochroń nieruchomość przed niekorzystnym oddziaływaniem wody
Warunki środowiskowe mają ogromny wpływ na strukturę domu. Szkodliwe skutki wywołuje zwłaszcza działanie wód gruntowych, co może być przyczyną szybkiej utraty ciepła. Wilgotne fundamenty sprawiają, że spada poziom izolacji termicznej, a tym samym podnoszą się koszty centralnego ogrzewania. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów jest najpopularniejszą formą hydroizolacji, która chroni nieruchomość przed negatywnym wpływem wilgoci oraz pojawieniem się grzybów i pleśni. Stosuje się ją tak przy nieruchomościach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Konstrukcję chroni się przy pomocy różnych sposobów izolacji. Ciężką izolację stosuje się w skrajnych przypadkach, gdy mamy do czynienia z tzw. wodą naporową. Natomiast w większości przypadków stosowana jest lekka izolacja, która pomoże ochronić ściany przed wodą opadową.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – masy asfaltowo-żywiczne i dyspersje akrylowe
Podstawę budynku można izolować od wewnątrz i na zewnątrz. Służą do tego przeróżne elementy budowlane, takie jak tzw. lepiki, zaprawy cementowe, zaprawy asfaltowe oraz powłoki polimerowe. Trzeba zauważyć, że fachowa izolacja przeciwwilgociowa fundamentów wymaga wykonania odrębnych projektów dla newralgicznych części jak przykładowo: rogi, krawędzie czy brzegi murów. Dlatego prace należy powierzyć firmom posiadającym wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie – tylko wtedy zyskamy pewność, że nieruchomość jest odpowiednio zabezpieczona przed oddziaływaniem wód gruntowych.