Projektowanie i budowa domów góralskich

25 maja 2018

Jeśli chcesz kupić domy góralskie, koniecznie sprawdź domygoralskie.com

Pierwotnie wznoszone były tylko na Podhalu, obecnie natomiast inspiracje stylem zakopiańskim widoczne są również w innych częściach Polski. Domy góralskie, wbrew swojemu określeniu, powstają nawet poza Małopolską, a ich popularność rośnie w ogromnym tempie. Skąd się bierze? Czym charakteryzują się domy góralskie?

Skąd wzięły się domy góralskie?

Mimo że budowane są już od stuleci, w zbiorowej świadomości architektura zakopiańska pojawiła się za sprawą Stanisława Witkiewicza, który zaczerpnięte stąd inspiracje wykorzystał do opracowania nowego, unikatowego języka architektonicznego. Z czasem taki styl zyskał uznanie poza Zakopanem, ale nadal jest jednoznacznie kojarzy się z tą częścią Polski.

Domy góralskie – z czego powstają?

Kluczowym materiałem, z jakiego wznosi się domy góralskie jest bez wątpienia drewno. Początkowo wykorzystywano jedynie drzewa występujące w w okolicach Zakopanego, jednak z czasem budowniczy zaczęli również używać drewna egzotycznego, które okazało się wytrzymałe na zmienne się temperatury oraz wpływ wody.

Domy góralskie – jak rozpoznać?

Domy góralskie najłatwiej poznać możemy po specyficznych, stromych więźbach oraz wykonanych z kamienia podmurówkach. Domy góralskie nie sposób byłoby też wyobrazić sobie bez tarasów i typowych detali ozdobnych, będących nierzadko dziełem najbardziej cenionych snycerzy.

Mocne strony domów góralskich

Są wybierane w szczególności ze względu na swój niezwykły styl, ale ich zalety na tym się nie kończą. Warto dodać, że zbudowane w największej części z drewna, generują bardzo korzystny mikroklimat, a użyte w nich surowce są całkowicie ekologiczne.

Nasz adres:
"Piczura-Dom" S.C. Leopold Piczura i Stanisław Piczura
34-407 Ratułów nr 392

Mob.: +48 601 965 606, +48 880 861 800, +48 509 372 308
E-mail: [email protected]