Parkingi – z jakich surowców są wykonywane?
25 maja 2018
Parkingi należą do lokalizacji, na których ruch pojazdów okazuje się naprawdę częsty. Z tego powodu materiały, z jakich wykonana jest ich nawierzchnia, powinny być odporne na pęknięcia oraz oddziaływanie czynników atmosferycznych. Normalny asfalt czy kostka nie zawsze zdają egzamin – na zatłoczonych parkingach nawet po jednym sezonie powierzchnię będzie należało wymienić. Jakie więc surowce są najchętniej używane przez drogowców? Jakie zalety powinien posiadać surowiec na nawierzchnię placu parkingowego?
Masa bitumiczna – najlepszy materiał na parkingi
Dziś najczęściej używanymi materiałami na powierzchnie parkingów są innowacyjne preparaty bitumiczne. Wiele z nich to nawierzchnie, które oddzielają również dolne poziomy parkingu od niebezpiecznych czynników – na przykład wilgoci lub soli. Masy bitumiczne, z jakich buduje się parkingi, są najczęściej bezproblemowe w aplikacji – niepotrzebne będzie bowiem ich podgrzanie. Są też dużo solidniejsze niż masy stosowane kiedyś – bez trudu wytrzymają duże naciski oraz nieustanny ruch.
Dylatacje na parkingach
Wykonując parkingi nie powinniśmy zapominać o dylatacjach oraz ich wypełnieniu. Koniecznie powinno ono zagwarantować odpowiednią odporność i oddzielić dolne poziomy przed wilgocią, która może sączyć się przez takie szpary. Pamiętajmy o tym, iż taki asfalt musi wytrzymać spore obciążenia pionowe oraz poziome, które wywoływane są ruchem pojazdów na parkingach. Jak jednak znaleźć odpowiednią masę do wypełniania dylatacji na parkingach? Sprawdzi się na przykład technologia Rubi-Joint.