Okna ze szprosami – czym się wyróżniają?

21 maja 2018

Podróżując po Polsce, można dostrzec, że w wielu domach znajdują się okna z szczeblinami. Szczebliny częściej nazywane są szprosami. Tego rodzaju okna znane są od bardzo dawna. Teraz okna te odzyskują popularność.

Okna ze szprosami i ich funkcja?

Na przestrzeni lat ich funkcja uległa zmianie. Kilkadziesiąt lat temu nie było możliwe wyprodukowanie wielkich tafli szkła. Szprosy podtrzymywały więc szyby, dzieląc je przy tym na kilka pól. Istotną cechą szprosów są wręby, na których mocuje się szyby. Obecnie montuje się okna ze szprosami głównie dlatego, że są po prostu ładne. Rzecz jasna szprosy nadal mogą odgrywać funkcję praktyczną. Wykorzystuje się je, aby wzmocnić konstrukcję okien, które mają bardzo duże przeszklenia. Dzieląc szybę na mniejsze pola, szprosy sprawiają, że okno staje się sztywniejsze.

Okna ze szprosami: rodzaje i materiały do produkcji

Producenci okien mają aktualnie do zaoferowania okna z kilkoma rodzajami szprosów. Są to:
– szprosy międzyszybowe: znajdują się pomiędzy szybami. Okna z tak ulokowanymi szprosami można myć bez żadnych problemów. Są montowane na stałe, mogą różnić się barwą;
– konstrukcyjne: najsilniej nawiązują do szprosów stosowanych przez laty. Okna z takimi szprosami montowane są w zabytkowych obiektach. Oczywiście można je montować również w nowych, jeśli stylem przypominają na chociażby szlachecki dworek;
– szpros „ojcowski” – okna z tym rodzajem szprosów oferuje zaledwie jeden polski producent. Jego nazwa nawiązuje do Ojcowskiego Parku Narodowego. Robione są z takich samych materiałów, jak ramy okienne. Jeżeli więc rama okienna wykonana została z drewna, także szprosy są z drewna. Wykorzystuje się również aluminium, PCV albo włókna szklane.
Szprosy wyprodukowane z naturalnego drewna wyglądają (według nas) najlepiej. Dzielące okna na pola szprosy przywodzą na myśl stare budownictwo, ale sprawdzają się także w naprawdę dużych oraz nowoczesnych przeszkleniach.