Niezbędne elementy budowlane – szalunki

12 października 2019

Jeśli chcesz kupić szalunki Kraków, koniecznie sprawdź https://sklep.abcszalunki.pl

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Najczęściej wykorzystuje się je w przypadku wylewania ścian betonowych – wtedy są one konieczne do tego, aby nadać im należyty kształt i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Poza tym szalunki wykorzystuje się również w czasie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie otworów na okna, bramy oraz drzwi. W tym wpisie objaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i jak inwestorzy mogą je zdobyć.

Szalunki ze sklejki, metalu bądź drewna

Najdłużej znanym typem szalunków jest struktura sporządzona z grubych sklejek scalonych ze sobą gwoździami ewentualnie drewnianych desek, która po rozmontowaniu może zostać wykorzystana ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże ciężka – większość inwestorów oraz wykonawców wybiera zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do błyskawicznego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki produkuje się z drewna, sklejki bądź metalu, jak również łączyć w sobie dwa albo trzy materiały. Najczęściej jednak korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję łączą głowice ze stalowe bądź aluminiowe, łączniki, narożniki i belki.

Wynajem szalunków – dla kogo?

Firmy na co dzień parające się pracami murarskimi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest jednak w przypadku zespołów, które zazwyczaj oferują odmienne usługi i inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających postawić jeden obiekt. Kupno wszystkich elementów potrzebnych do złożenia szalunku byłoby całkowicie nierentowne . Znacznie mądrzejszym wyjściem będzie wynajem szalunków.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]