Na czym polega wykonanie izolacji pionowej i poziomej?

12 kwietnia 2019

Każdy, kto rozpoczyna budowę domu, chciałby, by jak najdłużej zachował on perfekcyjny stan. Nie jest to jednak prawdopodobne, jeżeli nie zostanie zrobiona odpowiednia izolacja pionowa i pozioma budynku. Hydroizolacja rewelacyjnie ochrania przed wilgocią na ścianach, w konsekwencji czego sprawia, iż są one odporne na powstawanie plam, a w pomieszczeniach nie pachnie wilgocią.

Izolacja pionowa i pozioma – wykonanie oraz rola, jaką wypełnia

Jednym z objawów źle zrobionej izolacji budynków są wilgotne ściany. Do tego dodać należy odpadające tynki oraz przytoczone we wstępie plamy, które w zdecydowanej większości przypadków występują w piwnicy oraz na parterze. Tego typu problemy niezwykle często spotyka się w tych domach, których fundamenty wykonano z czerwonej cegły. I nie ma tu najmniejszego znaczenia czy chodzi o budynki wybudowane przez laty, czy te nowe. Aby odtworzyć brakującą lub niepoprawnie wykonaną izolację poziomą, trzeba określić do jakiego pułapu powinna ona sięgać, a następnie na każdym metrze bieżącym ściany wykonać mniej więcej dziesięciu nawiertów położonych pod kątem. Potem wykonane wloty należy napełnić stosując w tym celu specjalny płyn uszczelniający. Posiada on właściwości higroskopijne, na skutek czego efektywnie uszczelnia fugi i uniemożliwia przepływanie wody w górne rejony ściany. By jednak izolacja pozioma była naprawdę skuteczna, konieczne jest także przywrócenie izolacji pionowej. W tym celu powinno się w pierwszym etapie skuć zawilgocone tynki, oczyścić ścianę, pogłębić fugi, a na koniec pokryć całość środkiem izolującym. Kończącym etapem prac jest ocieplenie ścian styropianem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto powinien ją wykonać?

Wykonanie hydroizolacji nieruchomości najrozsądniej jest powierzyć doświadczonej firmie, która zna zagadnienie hydroizolacji. Tylko wówczas można mieć pewność, że prace będą wykonane we właściwy sposób, a izolacja się sprawdzi.