Kolorowe asfalty w przestrzeni miejskiej

28 maja 2018

W przestrzeni miejskiej stosowane są kolorowe asfalty – jako tworzywa usprawniające bezpieczeństwo oraz spełniające funkcje estetyczne. Przekonajmy się, gdzie się je używa i z czego są stworzone.

Dlaczego wykorzystuje się kolorowe asfalty

Perspektywy zastosowania wielobarwnej nawierzchni drogowej są nieskończone. Najczęściej kolorowe asfalty służą do separowania deptaków i w celu zwiększenia komfortu spacerowiczów. Spotkamy je na parkingach, placach miejskich, ścieżkach rowerowych, a także alejkach. Zwiększają one widzialność pasów ruchu, separują ciągi dla pieszych, pasy do skręcania oraz drogę dla straży pożarnej. Dzięki ich zastosowaniu znacznie zmniejszają się statystyki wypadków komunikacyjnych z udziałem uczestników ruchu. Ciekawe kolory prezentują się weselej niż standardowe asfalty, które najczęściej występują w miastach, więc zwiększa się również estetyka ulicy.

Z czego produkuje się kolorowe asfalty

Zobaczmy teraz z jakich składników wykonuje się kolorowe asfalty. Najczęściej są to tzw. lepiszcza, przezroczyste, z których w prosty sposób można wyprodukować wielobarwne nawierzchnie, dodając na przykład mastyks grysowy i inne substancje. Nawierzchnia jest niewrażliwa na niszczycielskie czynniki zewnętrzne i świetnie wypełnia swoją rolę, a sprawia to technologia produkcji i receptura mieszanki. Kolorowych asfaltów nie zrujnuje ich intensywna eksploatacja (np. jazda jednośladami czy ruch samochodów), ani mikroklimat, przejawiający się rzęsistymi ulewami, mrozem oraz oddziaływaniem cieplnym.