Jak wykorzystuje się rusztowania

17 maja 2018

Rusztowania to kluczowe części ekwipunku ekip budowlanych. Pozwalają na łatwe dotarcie do wysoko położonych części obiektów, nie sprowadzając zarazem niebezpieczeństwa dla przebywających na wysokości osób. Dzięki nim remonty zabytkowych świątyń, domów mieszkalnych oraz biurowców są znacznie łatwiejsze niż kiedyś. Rusztowania są także stosowane przez ekipy parające się myciem okien oraz konserwacją linii elektrycznych. Używane są również w przemyśle chemicznym. Oprócz rusztowań warszawskich dostępne są również modele jezdne – pomocne zwłaszcza przy pracach obejmujących spore obiekty.

Surowce na rusztowania

Dawniej rusztowania wykonywane były najczęściej z drewna. Takie konstrukcje były wprawdzie lekkie, jednak niewytrzymałe, a to sprawiało, iż przy każdym remoncie konieczne były co najmniej małe naprawy. Do teraz w Azji rusztowania wykonuje się z pni bambusa. Obecnie najczęściej wykorzystywanym rodzajem rusztowań są konstrukcje zrobione ze stali, która jest surowcem solidnym, a jednocześnie stosunkowo łatwym w przenoszeniu. Znacznie lżejsze jest aluminium, które wykorzystuje się zwłaszcza do produkcji rusztowań przesuwanych, ponieważ powinny być jak najmniej ciężkie.

O czym wiedzieć przy wypożyczeniu rusztowań?

Ze względu na bezpieczeństwo osób pracujących na rusztowaniach, bardzo ważne będzie to, od kogo je wypożyczymy. Powinniśmy stawiać przede wszystkim na firmy z dobrą opinią i rekomendowane przez innych kontrahentów. Sprawdźmy także, czy interesująca nas firma proponuje poza tym montaż oraz demontaż rusztowań – będzie to bowiem zlecenie, do jakiego niezbędne są wysokie umiejętności, a nie powinniśmy zapominać, iż w ogromnej mierze rzutuje to na bezpieczeństwo znajdujących się na wysokości osób. Ceny wypożyczenia rusztowań są naprawdę zróżnicowane i wynikają z okresu wynajmu, wielkości rusztowań oraz innych rzeczy.