Dźwigary – gdzie się je stosuje?

16 marca 2021

Dowiedz się, gdzie kupić dźwigary.

Szalunki to konstrukcje niezastąpione na wielu budowach. Za ich pomocą możliwe jest nadanie właściwego kształtu murom wylewanym z betonu, a także przygotowanie w nich przelotów na drzwi i okna. Szalunki są również niezbędne przy formowaniu sklepień – w takim przypadku ich kluczowym modułem są dźwigary. Bez ich wykorzystania nie byłoby możliwe wzniesienie jakiegokolwiek wielopiętrowego budynku. Dźwigary sprawiają, że sufit nie zapada się kilka chwil po wylaniu i może zestalić. Z jakich tworzyw produkuje się dźwigary? Jak można je zdobyć?

Z jakich materiałów wykonane są dźwigary?

Dźwigar narażony jest na spore obciążenia, które osiągają kilkadziesiąt ton. Skutkiem tego jego najważniejszym przymiotem jest wytrzymałość. W największym stopniu maja na nią wpływ dwa elementy – jakość produkcji i typ użytych w tym celu materiałów. Muszą one być dokładnie dobrane i przetestowane pod kątem wytrzymałości na znaczne obciążenia. Najlepszym materiałem okazuje się lite drewno takich drzew jak sosna, topola, olcha i buk. Bardzo ważne jest też należyte pokrycie dźwigarów impregnatem, które zabezpieczy je przed szkodliwym wpływem wody, spoiw i innych płynnych preparatów używanych na budowie – a więc czynników, które bezpośrednio niszczą strukturę drewna.

Dźwigary – wynająć czy lepiej kupić?

Podmioty, które regularnie zajmują się wznoszeniem wielokondygnacyjnych budynków posiadają swoje dźwigary. Ich zakup oraz magazynowanie wiąże się jednakże z pewnymi wydatkami. Na szczęście firmy, które od czasu do czasu przyjmują zamówienia tego typu, mogą ustrzec się nadmienionych problemów. Najlepszym rozwiązaniem dla nich będzie skorzystanie z usług podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów oraz pozostałych części konstrukcji szalunkowych.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]