Dlaczego tak chętnie stosujemy sklejkę?

22 maja 2018

Sklejka to jeden z surowców najczęściej wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu. Nie powinno to oczywiście zaskakiwać – wykazuje wszak mnóstwo dobrych stron. Jest w szczególności niezbyt droga, co jest skutkiem procesu jej wykonania – wytwarzana jest z drzewa. Zewnętrzne warstwy sklejki wytwarzane są zwykle z rodzajów drewna wyróżniających się walorami estetycznymi – między innymi dębu – natomiast środkowe – z tańszych gatunków. Czasem sklejka może być powleczona także okleiną fenolową. Wykorzystanie specjalnych żywic sprawia z kolei, że sklejka wyróżnia się wysoką odpornością – z tego powodu stosuje się ją również w wytwórstwie samolotów. W jakich branżach oprócz tego wykorzystuje się ten materiał? O czym musimy wiedzieć kupując sklejkę?

Sklejka – atuty

Obecnie sklejkę zazwyczaj spotyka się w branży stolarskiej. Oprócz mebli wykorzystuje się ją także w wytwórstwie rozmaitych akcesoriów do domu – podłóg, boazerii oraz ozdób. Oprócz tego sklejka bywa nierzadko wykorzystywana przez inżynierów, którzy wykonują z niej między innymi szalunki, czyli typ form do kładzenia fundamentów. Sklejka bywa również materiałem często wykorzystywanym do wykonywania łodzi, a dawniej była stosowana przez producentów samochodów oraz szybowców – nawet obecnie jest stosuje się ją w czasie renowacji wiekowych modeli. Ze względu na niską masę, sklejkę chętnie wybierają również miłośnicy modelarstwa.

Sklejka – ABC kupującego

W wielu sytuacjach najważniejszą cechą jest wytrzymałość sklejki. Dlatego nie powinniśmy kupować produktów niskiej jakości – a te często proponują niektórzy sprzedawcy. Jak więc ustrzec się pomyłek przy kupnie sklejki? Oczywiście wybierać wyłącznie dostawców, którzy zagwarantują nam wysoką jakość – a zwłaszcza kupujących sklejkę bezpośrednio od producenta. W sytuacji, gdy chcemy nabyć większą ilość surowca nie należy także szukać jej w supermarketach – znacznie bardziej trafionym pomysłem będzie kupno u zaufanego hurtownika, który zaoferuje nam nawet największą jej ilość.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]