Zalety drzwi drewnianych

22 września 2018

Mimo że na rynku kupimy wiele drzwi wykonanych z najróżniejszych materiałów (między innymi z metalu oraz materiałów sztucznych), to największym zainteresowaniem wytwórców oraz klientów cieszą się nadal drzwi drewniane. Rzecz jasna nie może to zaskakiwać, bo ich różne zalety powodują, iż będą świetnym wyjściem zarówno wszędzie, gdzie liczy się funkcjonalność, jak i we wnętrzach, w których istotniejsze są względy wizualne. Odpowiednio wykonane drzwi drewniane są bowiem wytrzymałe oraz doskonale się prezentują, a ich użytkowanie nie przysporzy żadnych trudności. Jak więc produkowane są drzwi drewniane? O jakich rzeczach nie zapominać przy ich zakupie?

Jakie gatunki na drzwi drewniane?

Do wyrobu drzwi mogą być stosowane rozmaite rodzaje drewna. Najczęściej jednak stosowane jest drewno z sosny, bo jest dość solidne, zaś oprócz tego tanie, niezbyt ciężkie i niesprawiające problemów w trakcie przygotowania. Oprócz tego stosowane są zwłaszcza pozostałe gatunki krajowe – na przykład dąb czy buk. Rysunek drewna sosnowego nie pasuje niestety do niektórych pomieszczeń – dlatego drzwi drewniane obkładane są obłogami z rozmaitych gatunków, tak tych ze Starego Kontynentu, jak i z pozostałych części świata. Decydują one jaki będzie wizerunek konkretnego egzemplarza oraz umożliwiają dostosowanie go do różnych szaf lub dodatków.

Drzwi drewniane do wiekowych wnętrz

Drzwi drewniane bywają nierzadko wybierane także ze względu na fakt, iż (w przeciwieństwie do modeli wykonanych z tworzyw sztucznych) mogą być używane też w tradycyjnie urządzonych pomieszczeniach i w czasie renowacji budynków wpisanych na listę zabytków. Dla części kupujących naprawdę ważne będzie również to, że drzwi drewniane można wykonać w myśl wskazówek klienta, dostosowując je do jego upodobań oraz cech przestrzennych mieszkania – a to jest oczywiście niewykonalne dla modeli ze stali oraz z coraz bardziej lubianych tworzyw syntetycznych.