Ciekawe zastosowania tablic korkowych

21 kwietnia 2020

Tablica korkowa – zdaje się kompletnie pospolita rzecz, a może pełnić wiele ciekawych funkcji. Zróżnicowanie wykonania i rozmiary tablic korkowych sprawiają, iż sprawdzają się one zarówno do ozdoby pokoju, jak i są stosowane w biurach i placównach oświaty.

Jak zazwyczaj stosujemy tablice korkowe?

W głównej mierze napotykamy tablice korkowe na korytarzach szkół i przedszkoli. Przypinane są na nich artykuły z gazet o sukcesach uczniów i placówki, ważne informacje o organizowanych wydarzeniach (wywiadówkach, balach, olimpiadach czy turniejach), nieobecnościach nauczycieli i zastępstwach czy terminach zajęć pozalekcyjnych. Tablice korkowe w szkołach to też idealne rozwiązanie dla uczniów z pasją dziennikarską. Pod okiem profesora dzieci mogą przygotowywać artykuły na ciekawe dla nich ich tematy, wynajdywać ciekawostki naukowe czy komentować wydarzenia w formie satyrycznych komiksów, tworząc comiesięczną gazetkę szkolną. Taki biuletyn można wywiesić na głównym korytarzu szkoły, tak by był dostępny dla wszystkich. W przedszkolach, na tablicy korkowej można zaaranżować wystawę rysunków czy laurek szykowanych przez dzieci na różne okazje – maluchy będą lepiej czuły się w takim otoczeniu. Z kolei w biurach czy urzędach można użyć tablicę korkową jako biuletyn informacyjny, ponieważ w zalewie maili nie każdy przeczyta wszystkie wiadomości. Trzeba jednakże pamiętać, aby tablica była zawieszona w często uczęszczanym miejscu, np. przy kuchni biurowej albo w pomieszczeniu socjalnym.

Tablice korkowe – przydadzą w domu

Do wszystkich powyższych pomysłów najodpowiedniejsze będą duże tablice korkowe, czyli takie o wymiarach 150×100, 200×100 lub większe. Jeśli jednak pragniemy spożytkować tego rodzaju tablice w domu, należy skupić się na rozmiarach nie większych niż 120×90. Tablice korkowe wytwarzane są w ramach drewnianych, aluminiowych czy też z listwy MDF. Ramy aluminiowe i z drewna lakierowanego występują w kilku kolorach (czerwony, ciemny i jasny fiolet, błękitny, kremowy), a listwy MDF są przeważnie czarne, srebrne, białe, w kolorze dębu stuletniego, dębu naturalnego i calvados, dlatego każdy znajdzie tablicę, która będzie pasowała do wystroju wnętrza. Jak można wykorzystać tablicę korkową w domu? Można na niej zawiesić nagrody zdobyte w konkursach, pocztówki przysłane przez znajomych z wakacyjnych wojaży lub naszyjniki i łańcuszki, zamiast trzymać je splątane w szkatułce biżuterię. A miłośnicy podróży mogą przypiąć do niej mapę Europy, żeby zaznaczać pinezkami odwiedzone już miasta lub kraje.