Jak zrobić naturalne kosmetyki?

9 grudnia 2022

Trend na kosmetyki naturalne jest zjawiskiem, które pojawiło się parę lat temu. Systematycznie przybierało na sile, aż osiągnęło pewną stabilizację. Początki nie były proste, ponieważ produkty naturalne postrzegane były jako nieskuteczne, kłopotliwe w użyciu, trudne do zdobycia na rynku. Triumfy święciły wówczas artykuły kosmetyczne typu 5 w 1 w jednym – opracowane przez ekspertów, podparte licznymi badaniami i opisane, jako wyjątkowo skuteczne. Jednak rosnąca w zatrważającym tempie liczba osób uczulonych na substancje zawarte w kosmetykach, a także nieśmiało pojawiające się głosy o szkodliwości wielu konserwantów sprawiły, że nastąpił zwrot ku produktom pochodzącym wprost “z przydomowego ogródka”. W praktyce oznaczało to, że zmieniły się oczekiwania klientów względem kosmetyków. Priorytetem stało się zdrowie i troska o środowisko. 

Naturalny kosmetyk – czyli jaki?

Kosmetyk ekologiczny to taki, którego składniki pochodzą z natury. Mogą być roślinne lub mineralne – kluczowe jest, żeby ich pozyskiwanie nie odbywało się w laboratorium za pomocą skomplikowanych procesów. W produkcji zdrowych kosmetyków ważne są poszczególne składniki. Są to oleje, olejki eteryczne, ekstrakty ziołowe. W roli konserwantu występuje między innymi witamina E lub alkohol. Zdecydowanie odrzucane są silikony, parafina i produkty pochodzące z ropy naftowej. Ważny jest też sposób działania tych kosmetyków. Ich podstawowym zadaniem jest przywrócenie skórze naturalnego funkcjonowania i zdolności do samoregeneracji. Dlaczego jest to tak istotne? Zdrowa skóra potrafi doskonale sobie poradzić z wahaniami temperatury, drobnymi uszkodzeniami, nadmiarem lub brakiem sebum. Diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach. Kosmetyki naturalne skutecznie wspierają skórę w procesie odnowy. Efekty są długotrwałe i widoczne, aczkolwiek proces ten trwa dłużej. Kosmetyki ekologiczne wyróżniają się prostym składem. Moda na nie idzie w parze z trendem na “odchudzanie” kosmetyczek, dlatego nie należy się dziwić, że codzienna pielęgnacja eko kosmetykami prowokuje do rezygnacji lub częściowego ograniczenia kosmetyków kolorowych.

Kosmetyki naturalne na wyciągnięcie ręki

Produkty kosmetyczne eko rozbudzają wyobraźnię kobiet. Nie bez znaczenia jest fakt, że naturalny kosmetyk jest praktycznie na wyciągnięcie ręki. Naturalne peelingi, balsamy i kremy, których nie trzeba kupować, kuszą obietnicą łatwego do osiągnięcia piękna. Perspektywa, że po kosmetyk wystarczy wejść do kuchni sprawia, że każda kobieta chętnie sięga po tradycyjną recepturę babci.

Naturalne kosmetyki robione w domu

Czy jest możliwe, aby stworzyć prawdziwie wartościowy kosmetyk bez zaplecza laboratoryjnego? Okazuje się, że niezależnie od rodzaju kosmetyku, możliwe jest wytworzenie jego naturalnego odpowiednika. Krem do twarzy i ciała, serum, balsam, szampon, tonik i wiele innych – każdy z nich może powstać w domowym zaciszu. Kwintesencją naturalnych kosmetyków jest ich prostota. Podstawową trudnością jest znajomość właściwości poszczególnych składników. W dobie internetu, dużej liczby tematycznych blogów i grup na portalach społecznościowych, można uzyskać wiele informacji odnośnie prawidłowego doboru i łączenia składników w kosmetykach. Komponenty pozyskuje się z własnego ogrodu lub sklepów z surowcami kosmetycznymi. Roztapianie maseł roślinnych w kąpieli wodnej i mieszanie składników daje poczucie kontroli i satysfakcję. Aby kosmetyk naturalny w pełni spełniał oczekiwania, należy zwrócić uwagę na kilka zagadnień:

  • Rodzaj kosmetyku.
  • Miejsce pozyskania składników (ogród, las, łąka, sklep)
  • Wytworzenie kosmetyku w higienicznych warunkach.
  • Możliwość przechowania gotowego produktu.