Zdrowa żywność z upraw ekologicznych – kupuj tę z certyfikatem

18 stycznia 2022

Chcesz zamówić zdrową żywność? Skieruj się tu.

Od dynamicznego rozwoju przemysłu żywieniowego, który obserwujemy od początku XX wieku, wyroby konsumowane przez nas każdego dnia zaczęto coraz częściej nasycać licznymi związkami wydłużającymi ich żywotność. Lecz razem z dojrzewającą wiedzą nabywców odnośnie tego, co konsumują i jakie może to mieć oddziaływanie na ich samopoczucie, ostatnimi czasy coraz częściej szukają oni produktów wykonanych z żywności nieprzetworzonej.

Ekologiczna żywność – rośliny hodowane z zachowaniem wszelkich obostrzeń rolnictwa ekologicznego

By konkretny wyrób trafiający na półki sklepowe w naszym kraju mógł mienić się „eko”, musi sprostać wielu wytycznym. Żywność ekologiczna oraz artykuły z niej sporządzone muszą zdobyć odpowiednie certyfikaty wydawane przez autoryzowane do tego instytucje. Najważniejszym jednakże atrybutem spożywczych produktów ekologicznych jest to, że zastosowane do ich przyrządzenia owoce i warzywa uprawiano z zachowaniem kluczowych zasad rolnictwa ekologicznego. To oznacza, że rolnicy nie wykorzystywali chemicznych pestycydów ani nawozów, które mogłyby negatywnie oddziaływać nie tylko na zdrowie ludzi, lecz które też są zagrożeniem dla środowiska. Niektóre wszak nawozy zatruwają wody powierzchniowe bądź wywołują zasolenie gleby, a opryski pół chemicznymi pestycydami często powodują np. śmierć pożytecznych pszczół. Natomiast na skutek ekologicznej uprawy owoce oraz warzywa mają niższą zawartość metali ciężkich, azotynów oraz azotanów, a to znaczy, iż mniej tych substancji przeniknie do ciała ich konsumentów.

Co musi znaleźć się na opakowaniu przetworów ekologicznych

Przetwory eko są poddawane nieustannemu nadzorowi we wszystkich fazach produkcji, w tym także w czasie magazynowania i przewozu. Co kluczowe, gdy przetwór spełnia warunki, jego wytwórca prócz standardowych informacji m.in. o terminie przydatności do spożycia, wartościach odżywczych, masie netto, kraju pochodzenia ingredientów czy warunkach przechowywania, musi również bezwzględnie wskazać numer ID jednostki certyfikującej niniejszy produkt oraz zamieścić logo produkcji ekologicznej UE, czyli listek ułożony z białych gwiazdek na zielonym tle. Wypatrując ekologicznych przetworów trzeba zatem czytać wnikliwie etykiety wyrobów, a kupując je online w sklepie producenta sprawdzić, czy na stronie opublikowana jest informacja o przyznanych certyfikatach.

Nasz adres:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]