Susz konopny CBD produkuje się także w Polsce
19 listopada 2020
W sklepach konopnych, obok szeroko wykorzystywanych olejów CBD, można nabyć także susz. Licznym klientom nazwa oraz wygląd tego wyrobu od razu kojarzy się z nielegalną substancją psychoaktywną. Tymczasem susz konopny dostępny w sprzedaży w naszym kraju, tak jak olejki, zawiera przede wszystkim kannabidiol, a nie THC (stężenie tego związku – zgodnie z obowiązującymi regulacjami – nie może przekraczać 0,2%).
Z jakich odmian konopi produkuje się susz konopny?
Susz konopny produkowany jest z liści i kwiatów konopi, zaaprobowanych do legalnej uprawy. Do 2020 r. w naszym kraju zarejestrowanych zostało aż 9 odmian takich konopi włóknistych (to między innymi Sofia, Tygra i Glyana), a sama ich uprawa spotyka się z coraz intensywniejszym zainteresowaniem wśród polskich rolników, niejednokrotnie stając się podstawowym źródłem ich utrzymania.
W Polsce konopie siewne hoduje się dla kilku sektorów przemysłu, między innymi spożywczego czy farmaceutycznego, niemniej jednak podlega to urzędowej regulacji, co znaczy, że inwestor czy też rolnik zamierzający przystąpić do ich wysiewu musi najpierw pozyskać zezwolenie z urzędu gminy bądź miasta. Dodatkowo, przetwarzanie konopi włóknistych możliwe jest tylko po uzyskaniu zezwolenia właściwego miejscowo marszałka województwa. Walorem konopi włóknistych jest to, iż można uprawiać je na uprawach zewnętrznych, jak i wewnętrznych, ale też i na scalających obie te metody uprawach w szklarniach (greenhouse).
Gdzie odnaleźć wiarygodne informacje o suszu konopnym?
Czemu wytwarzanie suszu konopnego staje się popularna w Polsce? Liście i kwiaty konopi siewnych, z których otrzymuje się susz konopny, są bogate nie tylko w liczne kannabinoidy (CBN czy CBDa), ale też terpeny (jak przykładowo Limonen i Humulen), które nadają każdej ich odmianie silnie wyczuwalny, wyjątkowy zapach. Terpeny obecne w kwiatach konopi siewnych wykorzystywane są w szeregu produktach kosmetycznych oraz spożywczych.
Ogólnie uważa się, iż kannabinoidy mają duże oddziaływanie na organizm człowieka, a za sprawą tego, że nie są substancją psychoaktywną, susz konopny, który je zawiera, można zastosować jako uzupełnienie terapii wspomagający walkę z reumatyzmem, stresem , bólami mięśni bądź chorobami układu nerwowego, jak np. choroba Alzheimera. Niemało informacji o działaniu, a także dawkowaniu tych związków, można odnaleźć między innymi w opracowaniach naukowych upublicznionych w bibliotece Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (National Institutes of Health).