Odmień wnętrze z biokominkiem

15 grudnia 2019

Często widzimy w wyobraźni tę scenę – szczęśliwa para z garnuszkiem gorącej herbaty w rękach grzeje się przy cieple kominka. Szczególnie jesienią i zimą mieszkańcy bloków zazdroszczą możliwości posiadania kominka wszystkim, którzy mają dom jednorodzinny. Faktem jest, że zwykłego kominka nie założymy w mieszkaniu, jakkolwiek możemy zaopatrzyć się w biokominek!

Największe atuty biokominków oraz ich charakterystyka

Biokominek, czyli tzw. eko kominek, cechuje się tym, że zamontujemy go w praktycznie dowolnym pomieszczeniu. Nie wymaga on utworzenia sieci przewodów wentylacyjnych, niezbędne jest natomiast, żeby powierzchnia w którym zostanie postawiony eko kominek wyróżniała się bardzo dobrą rotację powietrza. Nie wolno instalować go w pomieszczeniach zupełnie szczelnych. Ogromną zaletą eko kominka jest jego nieskomplikowana budowa (to praktycznie wyłącznie palenisko i obudowa) oraz stosunkowo niewielki ciężar. Najczęściej wyprodukowany jest ze stali nierdzewnej, ale można spotkać również modele z obudową ze szkła czy też z kamienia. Niektóre biokominki są mobilne, co pozwala na ich dowolne przenoszenie, np. wtedy kiedy zapragniemy zmienić aranżację wnętrza. W ciągu minionych kilku lat zapotrzebowanie na eko kominki tak silnie rozwinęło tę linię produktów, że aktualnie bardzo łatwo dobrać jakiś jego wariant do dowolnego stylu pomieszczenia. W sklepach stacjonarnych i internetowych dostaniemy modele biokominków wolnostojących, narożnych lub wiszących. Produkowane są modele biokominków z szybą lub bez, jak również biokominki zewnętrzne, przeznaczone do montażu w ogrodzie, w altanach, na balkonie lub na tarasie, werandzie, które można wykorzystać także jako ozdobę ogródka ośrodka wypoczynkowego czy restauracji.

Biokominek – ogrzewanie bez konieczności częstego mycia paleniska

W biokominkach nie wykorzystuje się ani węgla ani drewna, dlatego nie generuje się dym. W czasie spalania biopaliwa, którym jest bioetanol, tworzy się tylko para wodna i dwutlenek węgla (stąd wspomniana wcześniej konieczność zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza w mieszkaniu). Swoistą cechą paliwa ciekłego jest także to, iż po skończeniu procesu ogrzewania nie czyścić paleniska z sadzy ani z popiołu. Nie osiadają one tym samym na sprzętach domowych czy meblach, ponieważ biopaliwo wypala się praktycznie w 100%. Biokominki są przyjazne dla środowiska – spalanie bioetanolu nie wytwarza żadnych związków toksycznych dla środowiska. Mankamentem dla poniektórych jest to, że eko kominki dają mniej ciepła niż klasyczne paleniska, aczkolwiek ich plusy, w głównej mierze możliwość korzystania z nich w bloku oraz wysokie walory estetyczne, przeważają.