Obrączki ślubne – kilka słów o ich ciekawej historii

26 października 2023

Znajdź obrączki Kraków.

Dla większości ślub jest niezwykle wzruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten łączy małżonków po wsze czasy, a oznaką ich zaangażowania, miłości i wierności są obrączki ślubne.

Obrączki ślubne – cząstka sakramentu ślubu od XIII wieku

Z początku nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, zatem mają one wspólne dzieje, które sięgają aż do Starożytności. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego wręczenie żonie pierścienia stało się cząstką sakramentu ślubu. Mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną kilka wieków później, o czym jednakże niewiele osób wie. Już uprzednio bywały sytuacje, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy gdy wyjeżdżali na wojnę, aczkolwiek obyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w XX w., a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, iż czeka na niego małżonka, za którą walczy i której powinien pozostać wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w wielu państwach, jak np. w Kanadzie, na Słowenii, w Meksyku czy w Czechach, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie wedle starodawnych zabobonów biegnie mityczna “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza oraz wybiera obrączki wspólnie, aczkolwiek obyczaj podpowiada, iż narzeczona nie powinna pokrywać ich kosztu, bo jest to zobowiązanie narzeczonego.

Współczesne obrączki ślubne

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się bardziej delikatnym designem. Przez wiele wieków wytwarzano je z rozmaitych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (takie jak miedź czy mosiądz) uosabiające moc miłości. Obecnie do ich wykonania używa się z reguły złota oraz platyny, które są oznaką ufności wobec partnera. Rzecz jasna, są one też nierzadko ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednakże w dalszym ciągu najczęściej kupowane są ponadczasowe, gładkie pierścienie ze złota i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano kombinację dwóch rodzajów złota (przykładowo tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają również nieraz w ofercie grawerowanie artystyczne. Można zatem spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imię małżonka lub istotny dla nowożeńców cytat.

Nasz adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]