Mesz dla koni – z czego się go przyrządza?

22 lutego 2023

Mesz to karma o wysokiej wartości odżywczej, która może być dawana każdemu koniowi bez względu na jego codzienny tryb życia i poziom aktywności. Co ważne, mesz jest lekkostrawny i dostarcza organizmowi zwierzęcia substancje, których rolą jest m.in uregulowanie procesu trawienia i ochrona układu trawiennego.

Mesz dla konia – produkty kupisz w sklepie bez problemu

Preparacja meszu samemu jest procesem raczej czasochłonnym, lecz nie jest to nazbyt trudne, a produkty do tego niezbędne są są ogólnie dostępne. Sercem każdego meszu dla koni są otręby pszenne, owies oraz siemię lniane. W niektórych recepturach na mesz wymieniana jest sól, jednakże radzimy dostarczyć ja koniu w jako lizawkę, która przyniesie mu więcej uciechy. Prócz wspomnianych wcześniej produktów do meszu można dorzucić liczne frykasy kochane przez konie, jak kawałki jabłek, pietruszka, lucerna, szałwia lub mięta. Online można wyszperać mnóstwo różnych przepisów na mesz dla konia, od niezwykle prostych do takich z długą listą komponentów. Zalecamy wykorzystać kilka z nich, żeby przekonać się, który ostatecznie będzie smakował naszemu koniu.

Z jaką częstotliwością dawać koniom mesz?

Warto pamiętać, iż zaleca się dawać mesz zdrowym koniom średnio dwa razy na tydzień, natomiast zwierzętom cierpiącym na wrzody, kolki oraz pozostałe problemy związane z trawieniem, weterynarze polecają tę dietę częściej, wręcz codziennie. Niezwykle ważne jest, aby mesz serwować koniom letni. Dlaczego? Jeden z głównych komponentów meszu, to jest siemię lniane, po zalaniu ciepłą wodą produkuje żel, który potem pokrywa ściany żołądka oraz jelit zwierzęca, co w konsekwencji łagodzi stany zapalne i podrażnienia. Z uwagi na fakt, iż własnoręczne przygotowanie meszu pochłania z reguły 3 godziny, w sklepach z produktami dla koni można nabyć gotowe mieszanki, które po dodaniu gorącej wody można po kilku minutach dać do spożycia zwierzęciu.

Nasz adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]