Książki thrillery – strach uczy nas radzić sobie z rzeczywistością

15 października 2022

Więcej o literaturze kryminalnej.

Nie da się ukryć, iż spora rzesza entuzjastów książek to entuzjaści strasznych opowiadań. Jedni wolą powieści na granicy gore, inni kochają zagłębiać się w głębokie zakamarki skomplikowanych procesów myślowych okrutnych bandziorów czy psychopatycznych morderców. W ogromie platform streamingowych i podcastów, na których znajdują się tysiące produkcji prezentujących odbiorcom historie z prawdziwego życia oraz te zupełnie zmyślone, w dalszym ciągu jedną z najlepszych dróg ich doświadczenia są książki kryminalne i thrillery.

Kryminalne książki i thrillery – czemu pragniemy czuć strach?

Pasjonat thrillerów oraz powieści kryminalnych natychmiast odpowie, iż idzie o przyjemny zastrzyk adrenaliny. Oglądając czy czytając horrory chcemy na jakiś czas dać się ponieść silnemu uczuciu przerażenia, którego z rzadka przeżywa się na co dzień. Brak obecnie dla człowieka na świecie śmiertelnych zagrożeń, a jeśli już coś nas stresuje to zazwyczaj finanse, zdrowie bądź praca. O ile nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie przeżywamy momentów, w których ciało produkuje w ogromnych ilościach adrenalinę, nazywaną hormonem przetrwania i stresu. A właśnie odczuwanie strachu uczy nas działać w sytuacjach kryzysowych. Nie bez powodu baśnie braci Grimm oraz Andersena mają zwykle tak niepokojący i okrutny wydźwięk – w ten sposób historie te uczyły dzieci o zagrożeniach otaczającego ich świata, uświadamiając je przy tym, iż dobro czasem nie zwycięża.

Filmowe adaptacje kryminalnych książek nie są tak dobre jak oryginał

XXI w. to okres kultury na życzenie. Odbiorcy, jeżeli wyłuskają na nią wolną chwilę, poszukują filmu na wieczór lub serialu z zamkniętą historią, którego obejrzenie zajmie maksymalnie kilka godzin. Miłośnicy mrocznych kryminałów i thrillerów są praktycznie rozpieszczani wyborem produkcji tego rodzaju, które dostępne są na darmowych oraz płatnych platformach streamingowych. Co warte podkreślenia, często te filmy i seriale to ekranizacje popularnych książek, ale ustępują swoim pierwowzorom i ich oglądanie nie daje porównywalnej frajdy jak przeczytanie oryginału. Książkę, w szczególności opowieść thriller lub kryminalną, konsumuje się w inny sposób aniżeli film fabularny – spokojniej, a przy tym z większą uwagą. W książce każdy opis, dialog czy postać (także ta ostatniego planu) buduje nastrój snutej historii. Niepokój wyzwalany jest u czytelnika zazwyczaj powoli, lecz pozwala to na precyzyjniejszą analizę zaprezentowanych wydarzeń oraz relacji bohaterów. Jeżeli wobec tego uwielbiasz czytać i masz na to chwilę, daj sobie napędzić strachu książkom kryminalnym, thrillerom oraz horrorom.

Nasz adres:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa