Kiszonki to zdrowie – kilka słów o ogórkach kiszonych
26 września 2022
Chcesz kupić ogórki kiszone ekologiczne? Powinieneś odwiedzić ten adres.
W zupie, na kanapce, w sałatce czy jako dodatek do drugiego dania – ogórki kiszone w polskiej kuchni konsumujemy częściej niż chcielibyśmy przyznać. Nic w tym dziwnego, bowiem kiszonki są równie smakowite, co zdrowe.
Jak robi się ogórki kiszone?
Kwaszone ogórki to warzywa, które wystawiono na działanie naturalnego procesu fermentacji. Ich zrobienie jest niezmiernie łatwe. Wykorzystuje się do tego drewniane beczki albo duże kamienne garnki, w których surowe ogórki zalewa się solanką. Następnie stawia się pojemnik na nie mniej niż 2 tygodnie w chłodziena tak długo, aż fermentacja mlekowa zakwasi zawartość. Wielbiciele niezbyt kwaśnych kiszonek mogą oddać się konsumpcji ogórków już po paru dobach – takie ogórki to ogórki „małosolne”. W bazowej recepturze do zalewy wraz z ogórkami dorzuca się koper oraz ząbki czosnku, jednak walory smakowe kwaszonych ogórków można wzbogacić też innymi przyprawami, np. gorczycą, liśćmi laurowymi czy cząstkami marchwi. Oczywiście nie każdy ma czas ani wystarczająco miejsca w kuchni, żeby samemu przyszykować takie kwaszonki. Nie każdy posiada także spiżarnię lub piwnicę, w której może chować przetwory w większych ilościach. Nie oznacza to natomiast, że musimy odmówić sobie spożywania kwaszonych ogórków – w każdej chwili możemy kupić je w sklepie na wagę lub w wygodnych opakowaniach, tj. w woreczkach foliowych albo w kubełkach, które bez przeszkód zmieszczą się w lodówce.
Dlaczego powinno się spożywać kwaszone ogórki?
Od stuleci panuje przekonanie, iż sfermentowane warzywa korzystnie oddziaływają na ludzki organizm. Dzieje się tak, gdyż wespół z kwaszonkami spożywamy dobroczynne bakterie, które korzystnie wpływają na florę przewodów pokarmowych oraz redukują ich pH, wspierając w konsekwencji proces trawienia. Jednak to nie wszystko! Kiszone ogórki nie mają wiele kalorii (to ledwie 12 kcal w 10 dag), a przy tym zawierają między innymi witaminy z grupy B, witaminę D, C i K1, jak również niemało minerałów ważnych dla poprawnego funkcjonowania organizmu, jak wapń, żelazo, magnez, sód i cynk. A co z zalewą po ogórkach kwaszonych? Jeżeli uwielbiamy kwaśne smaki, nie trzeba wyrzucać jej po spożyciu kiszonek. Lepiej ją wypić lub użyć do zupy ogórkowej, bo w trakcie kwaszenia mikroelementy przechodzą częściowo do soku. Należy jednak zaakcentować, na kwaszonki powinny uważać osoby z nadciśnieniem – w kiszonkach może znajdować się wszak pokaźna ilość soli.
Nasz adres:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]