Kantar – jaki rodzaj wybrać?

24 maja 2019

Znajdź kantar skórzany na horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38

Kantar to pospolity fragment uprzęży dla konia. Jest bardzo podobny do uzdy, bowiem jedyną różnicą pomiędzy nimi jest nieobecność wędzidła – elementu umieszczanego w pysku umożliwiającego przekazywanie sygnałów do stąpającego zwierzęcia. Kantar to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie prawie nigdy się nie rozstają. Skutkiem tego powinien on być dopasowany do wymiarów i zarysu głowy zwierzęcia oraz nie być powodem powstania uszkodzeń skóry. Jak więc wybrać odpowiedni kantar? Na które jego cechy trzeba zwrócić uwagę?

Kantar sznurkowy, a może taśmowy – który odpowiedniejszy dla konia?

Na rynku odnajdziemy przeróżne typy kantarów: taśmowe, podszywane, skórzane czy sznurkowe. Te ostatnie, nazywane także halterami, są polecane ze względu na znaczną kontrolę, którą jeździec przy ich użyciu może sprawować nad wierzchowcem. Dla konia dużo bardziej komfortowy jest jednakże kantar taśmowy albo skórzany. Jeszcze większą wygodę dają kantary podszywane – na przykład prawdziwym lub syntetycznym futrem, które da się odpinać celem wyczyszczenia. Taki kantar wspaniale chroni przed tworzeniem się obtarć, a przy tym pozwala uwiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas spacerów albo treningów.

Kantary – jakie rozmiary są produkowane

Wytwarzanych jest kilka rozmiarów kantarów. Najmniejszy to foal, który będzie pasował źrebiętom oraz kucom miniaturowym. Kolejny to shetty (0), który powinni stosować właściciele pokaźniejszych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar w rozmiarze pony (1) jest z kolei opracowany z myślą o kucach (np. walijskich) i roczniakach większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średniej wielkości i pasują między innymi do hanowerów, koni wielkopolskich, fryzyjskich oraz arabskich. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak perszeron lub konie ardeńskie) i dużych ras gorącokrwistych (np. kladrubskich).

Nasz adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]