Jak sprawić, by dziecko czytało więcej? Poleć mu książki dla nastolatków

26 stycznia 2023

Zobacz, gdzie zamówić literaturę młodzieżową.

Osoby wychowywane w XXI w. mają coraz rzadziej kontakt z szeroko pojętą literaturą. Nastolatek wybierze przede wszystkim dostępną na kliknięcie rozrywkę w telewizorze, w telefonie czy na komputerze, a po książkę przeważnie sięga wówczas, jeśli jest to lektura szkolna. I też przez konieczność poznawania tekstów literackich sprzed kilku stuleci dla szeregu młodych ludzi czytanie dla rozrywki stało się niezrozumiałym konceptem.

Literatura młodzieżowa – powieści intrygujące młodszą generację czytelników

Młodzież nie jest skazana wyłącznie na czytanie lektur szkolnych. W magazynach księgarni jest mnóstwo literatury młodzieżowej zarówno polskich jak i zagranicznych autorów, którzy rozważają kwestie i opowiadają historie ciekawe dla młodszej generacji czytelników. Ta odmiana literatury zyskała nawet swoją nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Jest to beletrystyka tworzona z myślą o czytelniku w wieku od 12 do 18 lat. Powieści dla młodzieży czerpią z wielu gatunków literackich: są tu między innymi obyczajówki, awanturnicze przygodówki oraz groza. Lecz cechą wspólną tych książek jest odwołanie się wprost do typowych doświadczeń nastolatków. Publikacje te mówią więc o zdobywaniu i utracie przyjaźni, pierwszych zauroczeniach, odkrywaniu swojej tożsamości, stosunkach z rodzicami i odkrywaniu swojego miejsca w grupie rówieśników. Lektura literatury dla nastolatków pozwala młodzieży poczuć, że inni również doświadczają analogicznych życiowych zawirowań w czasie dorastania.

Dlaczego warto zachęcać nastolatków do poznawania literatury młodzieżowej

Polecamy oferować nastolatkom interesujące je powieści, dlatego że wzmocnienie w nich pragnienia czytania dla rozrywki z czasem daje sporo korzyści. Osoba, która codziennie oddaje się lekturze posługuje się szerszym słownictwem i dobrze radzi sobie z ortografią oraz gramatyką, co znacznie upraszcza naukę języka polskiego. Lecz odkrywanie historii innych osób w tym samym wieku to również sposób na lepsze poznanie siebie, prywatnych pragnień oraz rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii. Co istotne, rodzina nigdy nie powinna kpić z zainteresowań dziecka. Jeśli więc nastolatek chętniej sięga po opowieści o kosmitach bądź zombie nie mówcie, że to głupie i dajcie mu je eksplorować!

Nasz adres:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa