Czapsy i sztylpy czy oficerki – co wybrać i gdzie kupić?

26 maja 2020

Zgodnie z opinią wielu jeźdźców najodpowiedniejszymi butami do jazdy konnej są oficerki – obuwie ze skóry z długą cholewą do kolan. I chociaż faktycznie w tym sporcie sprawdzają się idealnie, to nie są pozbawione wad. Główną z nich jest ich koszt – najlepsze modele oficerek kosztują aż kilka tysięcy złotych. Ponadto, wkładanie oraz jazda w oficerkach może być znacznie utrudnione ze względu na nieodzowność noszenia spodni z grubszej tkaniny, nie zawsze mieszczącej się w cholewie obuwia. Tych wad nie mają na szczęście sztylpy i czapsy.

Główne cechy sztylp i czapsów

Czapsy i sztylpy to elementy zakładane na sztyblety, dające ochronę wyższej partii nogi jeźdźca – można porównać je do stuptutów piechura. Te pierwsze kończą się na pachwinie, zapewniając zabezpieczenie dla nogi na całej długości, natomiast drugie – ochraniają jedynie łydkę sportowca, kończąc się na kolanie. Zarówno sztylpy, jak i czapsy są sporządzane z różnych surowców. W sklepach przede wszystkim spotkamy sztylpy i czapsy skórzane, jednakże poza nimi dostępne są także modele wyprodukowane z tkaniny bądź tworzyw sztucznych.

Jakie sztylpy i czapsy wybrać?

Ostatnie wymienione wyżej warianty charakteryzują się dużo niższą ceną. Są więc polecane jeźdźcom z niewielkim budżetem , a także dzieciom, szybko wyrastającym z jednego rozmiaru. Poza tym czapsy i sztylpy z tkaniny są przewiewniejsze, dlatego lepiej sprawdzają się wiosną i latem. Okazały wybór czapsów i sztylp wyszukamy w sklepach internetowych – modele perfekcyjnie dobrane do swoich potrzeb kupią zatem też jeźdźcy zamieszkujący miasta, w których brak dobrze wyposażonego sklepu z artykułami do jazdy konnej.

Nasz adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]