Chrupkie i zdrowe przekąski – o popularnych domowych kiszonkach

19 października 2022

Kiszone warzywa znajdziesz na artmankiszonki.pl.

Warzywa kiszone są tak mocno związane z tradycyjną kuchnią polską, że w naszym odczuciu jest to przede wszystkim słowiański specjał, sporadycznie przyrządzany w pozostałych częściach świata. Jednakże kiszonki popularne są nie tylko na terenie Europy, ale także w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji.

Z jakiego powodu kiszonki są popularne?

Wedle historyków metoda zabezpieczenia pokarmów przez ich przechowywanie w soli, w occie czy też w solance, stosowana jest przez ludzkość od ponad 4 tysiącleci. Ta metoda najprawdopodobniej nie wywodzi się nawet z Europy, a z rejonu dawnej Mezopotamii. Pokarm poddany fermentacji mlekowej nie psuje się, gdyż niska kwasowość roztworu, w którym jest on zanurzony, hamuje rozwój bakterii gnilnych. Kilkaset lat temu była to perfekcyjna metoda, żeby wydłużyć czas zdatności do konsumpcji warzyw, ryb oraz mięsa niekiedy o kilka miesięcy. W rezultacie wynikł obyczaj przygotowywania m.in. kiszonek z myślą o jesieni oraz zimie. Kiszone przetwory z warzyw od zarania swojej obecności słyną z własności prozdrowotnych, co naturalnie jest potwierdzone. Zawierają one m.in. dużo witaminy C, stąd też marynarze statków, które miały w magazynie kiszonki, rzadziej cierpieli z powodu cyngi. Co interesujące, w języku polskim kwaszone przetwory warzywne nazywa się na co dzień “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma dla zwierząt przykładowo z owoców dyni lub ziemniaków.

Smak kiszonek warzywnych różni się w rozmaitych krajach świata

Najbardziej rozpowszechnionym kiszonym warzywem jest ogórek, którego używa się w kuchni de facto na wszystkich kontynentach, również w USA i w Kanadzie, gdzie ta kategoria przetworów z warzyw nie jest nazbyt popularna. Lecz pickle są tam chyba niesłychanie lubianym składnikiem hot-dogów, burgerów i sandwiczy. W naszym kraju prócz ogórka, równie popularne są kwaszona kapusta i buraczki, których używa się do przygotowania zup oraz surówek. Niemniej jednak nie tylko te warzywa da się kisić. W pozostałych krajach świata kisi się m.in. paprykę, cebulę, jak również owoce (np. śliwki).

Solanka i ocet wpływają na smak oraz teksturę warzyw, dając im kwaśność i chrupkość. Domowe kiszonki nie tylko warzywne, z czasem lat stały się fundamentem lub znaczącym dodatkiem do setek dań narodowych. Należy pamiętać, że smak kiszonych przetworów może być inny w poszczególnych regionach świata, ponieważ jest on zależny od dodatków do zalewy, których używa się w procesie kwaszenia. W efekcie ogórek wyprodukowany wedle typowej polskiej receptury, miał inny smak niż ten zakiszony np. w Japonii.

Nasz adres:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]