Cechy szczególne piłek do piłki nożnej, ręcznej i siatkówki

19 sierpnia 2021

Sprawdź, gdzie kupić piłki Hummel, wejdź na sklep-hummel.pl/pl/c/PILKI/266.

Mało jest dyscyplin sportowych, które można uprawiać bez konieczności wykorzystania różnych akcesoriów. Również w niektórych sportach indywidualnych, jak te z obszaru gimnastyki i lekkoatletyki, należy wyposażyć się w kulę lub oszczep. Jednak najlepiej rozpoznawalnym na całym świecie akcesorium sportowym, przewijającym się w najrozmaitszych sportach (nie tylko zespołowych), są piłki. W niniejszym artykule prezentujemy charakterystykę trzech piłek sportowych stosowanych w sportach modnych wśród Polaków.

1. Piłka do piłki nożnej to prawdopodobnie przedmiot, który spotkać można w pokoju każdego chłopca, a ostatnimi czasy i niejednej dziewczyny, ponieważ o sukcesie zawodowym w piłce nożnej nierzadko marzą także panie. Piłka do “nogi” waży zazwyczaj od 410 do 450 gramów, a jej obwód powinien mieścić się w granicy 68-70 cm. Kiedyś piłki te sporządzano z naturalnej, współcześnie wykorzystywana do tego jest przede wszystkim eko skóra. Piłki do piłki nożnej jeszcze kilkadziesiąt lat temu nazywano “biedronką” z racji charakterystycznych czarnych łat, które musiały być widoczne w dwukolorowych odbiornikach telewizyjnych. Współcześnie piłki do „nogi” produkowane są w setkach niepowtarzalnych wzorów i kolorów, a większość prestiżowych imprez futbolowych ma swój unikatowy projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest niedużo mniejsza niż ta do piłki nożnej, gdyż jej obwód ma między 65 a 67 centymetrów. Jest od niej natomiast prawie dwukrotnie lżejsza – jej ciężar to jedynie 260-280 gramów. W środku mieści się pęcherz wykonany z lateksu, a między nim a powierzchnią ze skóry (także przeważnie uszytą ze skóry syntetycznej) znajduje się warstwa bawełny bądź nylonu. Piłki do siatkówki wytwarza się w wersji do siatkówki plażowej i halowej.
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z piłek tu opisanych, ale co istotne jej wagą oraz wymiary zmieniają się zależnie od tego, kto jej używa. Inne wymiary mają tym samym piłki do piłki ręcznej dla kobiet, inne dla mężczyzn, a sprzęt o najmniejszych rozmiarach dedykowany jest dla trenujących dzieci. W związku z tym obwód piłek dla piłkarzy ręcznych to między 46 do 60 cm, a ich ciężar – od 260 aż do 475 gramów. Dętka tych piłek musi być nader wytrzymała, toteż najczęściej produkowana jest z lateksu. Osłona natomiast musi gwarantować dobrą przyczepność do dłoni.

Czy uprawiamy sport wyłącznie dla rozrywki, czy jesteśmy profesjonalnymi zawodnikami, opłaca się wykorzystywać akcesoria wysokiej klasy. Przyniesie to nie tylko wyższy komfort w trakcie rozgrywki – dobra piłka z pewnością posłuży także zdecydowanie dłużej.

Nasz adres:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]