Bezpieczna jazda zimą – łańcuchy na koła

9 lipca 2020

Potrzebujesz łańcuchów śniegowych? Koniecznie odwiedź ten adres

Łańcuchy na koła w dużej mierze poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w pozostałych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład w Polsce, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech). Jak zatem typy łańcuchów na koła można kupić?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła dzielimy przede wszystkim mając na uwadze ich zastosowanie. Rozróżniamy modele wykonane z myślą o stosowaniu w pojazdach dostawczych, osobowych, terenowych i ciężarowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się także mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi, grubością i przekrojem ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny) oraz wzorem zaplotu. Różne są również tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci stosują głównie stal tytanową bądź manganową.

Jazda z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i na początku może być przyczyną znacznego stresu. Aby się go ustrzec się, powinno się przećwiczyć tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Sama jazda z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się poruszania się po odśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 km/h. Korzystając z łańcuchów na koła, trzeba też obowiązkowo nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich użytkowania.

Nasz adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]