Trekkingi – góry to nie tylko wspinaczka

23 maja 2018

Co trzeba wiedzieć o trekkingi Himalaje?

Wędrówki po wysokich szczytach kojarzymy przede wszystkim z naprawdę wykwalifikowanymi alpinistami. Tymczasem do trekkingów niepotrzebne są najczęściej tego typu umiejętności – w wielu górach poprowadzono wszak szlaki, z jakimi poradzi sobie każdy turysta – jeżeli oczywiście posiada właściwe akcesoria, tj. kijki gwarantujące przyczepność na nierównych szlakach oraz buty z przyczepną podeszwą. Na najtrudniejszych odcinkach niezbędna okaże się też obecność dobrego instruktora, który powie, jak używać dodatkowego, gwarantującego bezpieczeństwo sprzętu. W jakich sytuacjach jednak okaże się on potrzebny? W jakich miejscach najczęściej odbywają się trekkingi?

Trekkingi na technicznych trasach

Trekkingi bywają czasem organizowane w bardzo trudnym obszarze, co sprawia, że niezbędne okazują się akcesoria ułatwiające przejście trasy. Najistotniejszymi wśród nich są na pewno raki, bo gwarantują stabilizację również na oblodzonych szlakach – a na wysokich szczytach spotkać je można także podczas upałów. Na stromych podejściach przydatny okazuje się też czekan. Do korzystania z obu narzędzi potrzebne są odpowiednie umiejętności – z tego względu niedoświadczeni turyści na trekkingi powinni wybrać się razem z instruktorem, który pokaże im, jak bez ryzyka przebyć trasę.

Trekkingi w Europie i w innych miejscach

Trekkingi pozwalają na zobaczenie szczególnie interesujących szczytów na Ziemi, które zazwyczaj są nieosiągalne dla zwykłych turystów. Najchętniej organizowane są w wysokich górach – polscy turyści chętnie wyjeżdżają w słowackie Tatry, a także w Alpy czy na norweskie fiordy. Dużym uznaniem wśród miłośników trekkingu cieszy się też Kilimandżaro i góry Peru. Turyści, którzy mają już jakieś doświadczenie w wędrówkach po górach mają szansę zaś wybrać się w Karakorum – trekkingi organizowane są tam na przykład w okolicach Broad Peak i Everestu.

Nasz adres:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]