O czym pamiętać, gdy planujemy wyprawy w góry?

26 maja 2018

Jeśli interesuje Cię korzystna oferta wypraw w góry, zajrzyj na http://tinyurl.com/hpdrlso

Bardzo dużo osób spędza swój wolny czas wędrując po górach. Zazwyczaj rozpoczynają od wędrówki po polskich Tartach, wraz z upływem czasu jednak przestaje być to wystarczające. Szukają nowych wrażeń – ich pragnieniem są wyprawy w coraz wyższe partie gór. Prostota przekraczania granic sprawia, że nawet wędrówki na szczyty leżące w oddalonych od naszego kraju rejonach stają się obecnie osiągalne.

Wyprawy w góry wysokie – jak się przygotować?

Obecnie przed amatorami górskich wędrówek otworem stoją nie tylko nasze krajowe oraz słowackie Tatry czy Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc), ale także najwyższe szczyty Azji, Afryki czy Meksyku. Z całą pewnością dużym udogodnieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest obecność na polskim rynku agencji trekkingowych organizujących wyprawy na Kazbek czy Elbrus. Rzecz jasna asysta agencji bardzo dużo upraszcza, ale jej instruktorzy nie wejdą na szczyty za nas. Niezbędna jest sprawność fizyczna, która pomoże nam wytrzymać wielogodzinną wędrówkę z naprawdę masywnym, ważącym nawet 15 kilogramów plecakiem z odpowiednią do warunków klimatycznych odzieżą oraz dobrej jakości sprzętem.

Wyprawy górskie – jakie wymogi stawiane są biorącym udział w wyprawie?

Od każdego, kto podejmuje decyzję o wzięciu udziału we wspinaczce wysokogórskiej – na Elbrus, bazę pod Annapurną, Pik Leninalub Mount Everest – wymaga się pewnego doświadczenia w zbliżonych do tego rodzaju ekspedycjach, gdyż im wyżej zamierzamy się wspiąć, tym większe zagrożenie pojawienia się choroby wysokościowej. Zdolność korzystania z czekanu oraz poruszania się w grupie, której członkowie nawzajem się asekurują liną – to wymogi, które trzeba koniecznie spełnić. Nie wolno zapomnieć także, że trekking wysokogórski jest wędrówką zespołową. Liczy się zatem doświadczenie pracy w grupie. Podczas wyprawy górskiej konieczne jest stu procentowe podporządkowanie się poleceniom wydawanym przez lidera grupy.

Nasz adres:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]